Windows 9 by se mohly objevit již za rok

Microsoft podle nově zveřejněných informací na své jarní vývojářské konferenci BUILD promluví o nové verzi operačního systému Windows.

Windows 9 by se mohly objevit již za rok


Registrace na konferenci BUILD, jež se odehraje v San Francisku 2. – 4. dubna, se otevřela tuto středu. Minulý víkend známý americký novinář Paul Thurrott, který má dobré kontakty uvnitř Microsoftu, napsal, že představitelé americké společnosti plánují na letošní BUILD promluvit o Windows 9 s tím, že podle předběžného cíle by nová verze Windows měla být vydána již v dubnu příštího roku.

Zatímco Thurrot neposkytl žádné bližší informace o tom, jak si Microsoft Windows 9 představuje (dříve se objevily informace o tom, že Microsoft plánuje znovu obnovit nabídku Start a umožní aplikacím Modern, aby fungovaly i na desktopu), Windows 9 podle Thurrota mají být od verze 8.x značně odlišné. Microsoft v říjnu 2013 představil Windows 8.1 a většina analytiků před vydáním Windows 9 očekává minimálně ještě vydání Windows 8.2.

Podle analytika Michaela Silvera ze společnosti Gartner dubnové vydání Windows 9 v příštím roce dává smysl. „Lidé Microsoft kritizovali za to, že vydával nové Windows na podzim, protože díky tomu zmeškal konec prázdnin v srpnu,“ uvedl Silver s odkazem na nárůst tržeb počítačů a notebooků během letních měsíců, kdy se mladí lidé chystají zpátky do školy. A Silver souhlasí i s tvrzením Thurrotta, podle kterého bude chtít Microsoft skoncovat s označením „8“ a přejít na novou číslici.

„Chtějí, aby lidé na osmičku zapomněli,“ dodal Silver, avšak ihned podotkl, že od nové verze operačního systému příliš mnoho neočekává. „Windows 7 byly obecně brány jako velká změna oproti Vistě. Pravdou je však to, že sedmičky byly prakticky jen Vistou v novém balení. Byly Windows 7 velkým krokem vpřed? Nebyly.“ A s tím souhlasí i analytik Wes Miller ze společnosti Kirkland. „Pokud lidé očekávají, že se pozornost strhne opět na desktopy, budou zklamáni,“ řekl Miller.

Podle měření společnosti Net Applications měly Windows 8 a Windows 8.1 v prosinci kombinovaný podíl na trhu 10,5 %, což není ani polovina toho, co měly v tom samém období po svém vydání Windows 7.

Microsoft se podle analytiků všemi silami snaží zastavit trend, který je označován jako „éra po PC“, v rámci kterého je v posledních letech patrný přechod z desktopů na mobilní zařízení. Uživatelé více než za tradiční desktopové počítače (s operačním systémem Windows) utrácejí za mobilní zařízení jako tablety, na nichž se operační systém od Microsoftu zatím příliš neprosadil.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře