Windows by měly zahrnovat i PDF prohlížeč, říká analytik

Microsoft by měl společně se svými operačními systémy Windows distribuovat i jednoduchý prohlížeč souborů PDF, čímž by se tak předešlo některým útokům.


Podle Seana Sullivana, bezpečnostního poradce při F-Secure, by se měl Microsoft inspirovat u Applu, který již vlastní PDF aplikaci nabízí. Argumentuje přitom tím, že běžný uživatel si chce PDF dokument pouze přečíst a k tomu žádné další doplňkové funkce nepotřebuje.

Sullivan svým výrokem odkazuje na nedávnou zprávu o sérii útoků. K instalaci Windows červů (Auraax a Emold) na počítač oběti totiž hackeři zneužili nedostatků v jednom z nástrojů prohlížeče Reader od Adobe. Více se dočtete v článku našeho sesterského webu Security World Ve Windows lze spustit libovolný kód ze souboru PDF.

Sullivan by tak rád viděl, kdyby Microsoft přišel s vlastním PDF produktem. „Nemusel by být ani pevnou součástí operačního systému Windows,“ říká. Stáhnout by si ho prý každý mohl stáhnout z oficiálních stránek společnosti.

V současné době není možné soubor PDF otevřít ani v aplikacích sady Office. Není to možné, aniž byste nebyli nuceni využít služeb třetích stran či některých add-onů. Situace se nezlepšila ani v posledních dvou verzích systému Windows - Vista a 7. Namísto toho je ve Windows 7 zahrnut prohlížeč pro formát XPS (XML Paper Specification), který však ještě není natolik rozšířený.

„Specifikace PDF je od roku 2006 volně dostupná a Microsoft by tak nemusel nikomu platit,“ upozorňuje Sullivan. Neexistuje tak podle něj žádný důvod, proč by nemohl vytvořit vlastní PDF prohlížeč.Komentáře