Windows Mobile 7 pomohou Microsoftu zvýšit podíl na smartphonech

Analytická společnost iSuppli je přesvědčena, že do roku 2013 se Windows Mobile budou používat na téměř trojnásobku smartphonů, než je tomu dnes.


Posílení pozice by mělo pomoci vydání nových Windows Mobile 7, které mají přinést řadu změn v uživatelském rozhraní i v možnostech ovládání – to bude kompletně přizpůsobeno pro ovládání prsty a práce s nimi má být podobná tomu, na co jsou nyní uživatelé zvyklí na iPhonu od Applu. I když o termínu vydání „mobilních sedmiček“ Microsoft zatím mlčí, uvažuje se, že by to mohlo být již do půl roku po uvedení verze 6.5, které je naplánováno na tento měsíc. Tyto dva operační systémy pak budou na trhu existovat souběžně pro různé kategorie smartphonů.

Podle informací od společnosti iSuppli používá Windows Mobile v současnosti 27,7 milionů smartphonů, přičemž v roce 2013 to má být již 67,9 milionů. Ve zmíněném roce by podle uvedené předpovědi měly mít Windows Mobile podíl na globálním trhu se smartphony 15 %, vévodit mu však bude stále Symbian se 47 %.

V roce 2008 patřily Windows Mobile mezi druhý nejpoužívanější OS na smartphonech, i když letos podle údajů od iSuppli klesly na třetí místo díky nečekanému úspěchu Applu. Analytici Gartneru pak předpokládají, že podíl Windows Mobile začne opět růst až v příštím roce, po vydání verze 7.

I pokles zájmu uživatelů, které si v současnosti Windows Mobile zažívají a dokonce i Steve Ballmer nedávno údajně prohlásil, že se tento operační systém příliš nepodařil (více viz článek Steve Ballmer: OS Windows Mobile se prý nepovedl), u nich chce většina velkých výrobců setrvat. Jen Palm ohlásil, že s přístroji pro Windows Mobile končí a chce se soustředit jen na vlastní Web OS postavený na linuxovém jádru, nicméně v jeho případě je tento krok logický a nemá nic společného s uživatelskou atraktivitou Windows Mobile jako takových.

Tina Tengová, analytička společnosti iSuppli, je přesvědčena, že Windows Mobile zůstanou i nadále konkurenceschopné, protože pro ně existuje velké množství intenzivně využívaných aplikací a Microsoft také nabízí výrobcům pomoc při kustomizaci jejich smartphonů a podporuje integraci svého OS s dalším softwarem (typickým příkladem je HTC se svým rozhraním Touch Flo 3D). Pozitivní zprávou pro Microsoft je také to, že třetí největší výrobce mobilních telefonů, firma LG, hodlá v následujících letech uvést na trh 50 modelů smartphonů s Windows Mobile.

Tengová uznává, že v současnosti mají Windows Mobile určité nedostatky a oproti iPhonu či přístrojích s Androidem od Googlu vypadají méně atraktivně, např. díky svému ovládání. Ale nejpozději s vydáním sedmičkové verze Microsoft tyto nedostatky odstraní a situace se tak opět vyrovná.Komentáře