Windows Mobile: Microsoft udělá vše pro jejich úspěch

Microsoft plánuje využít některé zkušenosti a postupy, které se osvědčili na trhu s PC k zvýšení podílu svého operačního systému Windows Mobile na smartphonech.


V rozsáhlém interview, týkající se právě mobilního operačního systému Microsoftu, hovořil Andy Lees, vice prezident pro mobilní komunikaci této společnosti, o svých vizích v této oblasti. Lees očekává, že v brzké době výrazně vzroste počet dostupných aplikací pro Windows Mobile v internetovém obchodě Marketplace, který je jakousi obdobou AppStore od Applu. Microsoft také plánuje vydat referenční design pro mobilní přístroje, na nichž mají být Windows Mobile provozovány, aby tak ulehčil jejich využití výrobcům.

Referenční design definuje, jak spolu různé součástí smartphonu spolupracují a výrobci pak nemusí vynakládat úsilí na jejich integraci vlastními silami a mohou se místo toho zaměřit například na pokročilé inovace, tvrdí Lees. Výrobci díky tomu budou moci nabízet rychleji a levněji inovované přístroje. V souvislosti s uvolněním referenčního designu smartphonů Microsoft doufá, že se mu podaří napodobit proces vývoje, který je obvyklý u výrobců běžných PC. Referenční designy PC totiž výrobcům pomáhají při tvorbě jejich produktů a zároveň jim nechávají dostatek prostoru pro diferenciaci jejich vlastních specifických produktů. V případě trhu s chytrými mobilními telefony by pak mohlo dojít k něčemu obdobnému, věří zástupce Microsoftu.

V souvislosti s vylepšenými mobilními přístroji s operačním systémem Windows Mobile pak Microsoft předpokládá, že se pro tento operační systém začnou objevovat i lepší aplikace než dosud a v uplynulém týdnu se v internetovém obchodě Marketplace již vyskytly první takové, které dokáží využívat nových vlastností nedávno uvedené nové verze Windows Mobile 6.5. Ta je však pro řadu komentátorů zklamáním a objevují se názory, že nejde o nic jiného, než o stále ty samé Windows Mobile jako doposud s několika kosmetickými změnami. Nicméně Lee tvrdí, že jde jen o začátek a Marketplace se bude rychle rozrůstat, přičemž výrazným posunem kupředu by měly být Windows Mobile 7, které jsou očekávány již v příštím roce. Některé aplikace budou převedeny z jiných existujících platforem, zvlášť v případě těch jednodušších, ale pro Windows Mobile existuje i řada komplexních softwarových produktů, které najdou využití ve firemní oblasti.

Právě velké firmy mají hrát ve vývoji mobilních aplikací významnou roli, neboť množství uživatelů smartphonů v nich narůstá a s tím se pro takovéto organizace stává cenově efektivnější vytvářet speciální aplikace pro interní potřeby. Právě integrace s podnikovými systémy a přístup zaměstnanců k nim prakticky odkudkoliv může přinášet velkou přidanou hodnotu, která se může projevit i v nárůstu konkurenceschopnosti, míní Lees. Nicméně takové aplikace mohou být vyvíjeny i pro konkurenční platformy.

I když prodej smartphonů s Windows Mobile ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl a podíl prodaných chytrých telefonů s tímto operačním systémem se propadl na pouhých 9 %, zatímco za stejné období v roce 2008 to bylo ještě 14,3 %, zůstává Lees optimistický. Podle něj lze v následujících 12 až 18 měsících očekávat řadu významných kroků, které nastartují růst pro dlouhodobý horizont pěti až deseti let a Microsoft se bude snažit dělat vše proto, aby i na tomto segmentu trhu slavil úspěchy.

Také analytici společnosti iSuppli jsou přesvědčeni, že Microsoft v oblasti mobilních operačních systémů ještě neřekl své poslední slovo a věří v jeho úspěch, jak jsme psali v článku Windows Mobile 7 pomohou Microsoftu zvýšit podíl na smartphonech.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.