Windows Phone 7 Mango stále postrádá VPN

I když se Microsoft snažil aktualizaci platformy Windows Phone co nejvíc zatraktivnit novými funkcemi, nepochopitelně v ní opomenul podporu VPN.


Někteří komentátoři označují chybějící podporu VPN (Virtual Private Network) za zásadní hendikep, zejména pro podnikové uživatele. Bez něj totiž pro mnohé zájemce ztrácejí smartphony s platformou Microsoftu na atraktivitě a řada z nich proto nakonec pravděpodobně kvůli této funkci sáhne ke konkurenčnímu přístroji, jako je třeba iPhone 4.

Microsoft navrhl zabezpečené vzdálené připojení k firemním systémům (jako třeba Exchange) v aktualizaci Mango s využitím technologie RPC přes HTTPS. Tím lze vytvořit šifrovaný tuner pro přenos dat mezi smartphonem s Windows Phone a Exchange, ale řada firem RPC přes HTTPS nepodporuje a navíc tato technologie není ani tolik rozšířená a podporovaná aplikacemi.

To, že VPN uživatelům Windows Phone 7 chybí, potvrzují i reakce na fóru podpory Microsoftu, kde řada uživatelů tvrdí, že je pro ně VPN klíčové a žádají Microsoft o přidání jeho podpory. Nicméně pokud se tak stane, nebude to v aktuální verzi Mango a pro mnohé komentátory je přístup Microsoftu nepochopitelný.

Náš americký kolega Tony Bradley k tomu říká, že díky tomu je Mango rozporuplné. Sice přináší operační systém Windows Phone 7 na novou úroveň a zvyšuje jeho konkurenceschopnost, ale jen pro koncové uživatele. Podnikoví zájemci budou spíše zklamaní a buď budou s koupí smartphonu s platformou Microsoftu v lepším případě čekat na další aktualizaci, pokud ta již VPN přinese, a nebo si vyberou přístroj od konkurence, který jim požadovanou funkcionalitu nabídne. Také další nová funkce, multitasking, má určité limity, které řadu uživatelů nepotěší - více o ní najdete v článku Windows Phone 7 Mango nabízí jen omezený multitasking.Komentáře