Windows RT lze upravit pro běh desktopových aplikací

Spouštění tradičních desktopových aplikací ve Windows RT je možná velmi blízko realitě díky existenci zranitelnosti, na kterou upozornil jistý hacker.

Windows RT lze upravit pro běh desktopových aplikací


Hacker vystupující pod přezdívkou „Clrokr“ zveřejnil na webu podrobnosti o vlastním programu, pomocí kterého prý dokáže provádět úpravy v části systémové paměti a umožnit tak například spouštění nepodepsaných aplikací. Využívá přitom jedné zranitelnosti v jádru Windows, které bylo portováno také do Windows RT.

Špatná zpráva pro všechny uživatele je ta, že nejde o jednoduché zneužití. Pro jeho realizaci je třeba dobře chápat, jak systém Windows RT pracuje, takže v současné době jde spíše o záležitost programátorů. I v případě, že by se vám podařilo zneužití zprovoznit, objeví se před vámi překážka v podobě nutné kompilace desktopových aplikací pro běh na procesorech architektury ARM. A aby toho nebylo málo, podle všeho jde pouze o dočasnou úpravu, která zanikne po systémovém restartu.

Přesto je zajímavé sledovat, jaké úsilí jsou hackeři ochotní věnovat zprovoznění neschválených aplikací na verzi Windows pro tablety. Microsoft se totiž rozhodl jít ve stopách Applu a na zařízeních s Windows RT bude možné spouštět pouze jím digitálně podepsané programy. Aplikace třetích stran nehodlá Microsoft vůbec tolerovat. Stejně jako v případě Applu jsou pak aplikace dostupné pouze prostřednictvím oficiálního obchodu, který v tomto případě nese název Windows Store. Nicméně, zařízení s iOS je možné „osvobodit“ pomocí specializovaného nástroje a potom lze do přístroje nainstalovat v podstatě libovolnou aplikaci určenou pro danou platformu. Podobný průlom lze tedy dříve nebo později očekávat i u Windows RT.

V dotykovém rozhraní tabletů s Windows 8 je sice také možné používat pouze Microsoftem schválené aplikace. Součástí systému je však i klasické desktopové prostředí, takže pro uživatele zvyklé na předchozí verze Windows se v podstatě nic nemění.

Zveřejnění tohoto zneužití doprovodil Clrokr osobním apelem na Microsoft. Rozhodnutí zakázat spouštění desktopových aplikací podle něj nemělo žádné technické opodstatnění. Microsoft by měl prý zvážit, jestli by nebylo vhodnější realizovat podepisování aplikací pouze jako jednu z možností a zvýšit tak potenciál Windows RT.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře