Windows XP na ústupu, přesto však stále kralují

Srpnová statistika společnosti Net Applications odhalila pokles podílu systému Windows XP. O své místo na trhu naopak začíná bojovat očekávaný OS Windows 7, který již překonal jednoprocentní hranici.


Podle společnosti Net Applications během srpna poklesl tržní podíl operačního systému Windows XP o 1,1 procentního bodu, což je největší pokles od konce loňského roku. Společnost pro své statistiky dlouhodobě využívá vzorku 160 miliónů unikátních návštěvníků sledovaných webových stránek.

Nicméně i přes tento pokles si systém XP nadále drží svou dominantní pozici. Jeho služeb využívá 71,8 procent ze všech uživatelů, kteří navštívili některou ze 40 tisíc stránek, monitorovaných společností Net Applications.

Nepatrného růstu se naopak dočkaly další dva systémy od Microsoftu. Podíl OS Vista vzrostl o 0,9 procenta na 18,8, což je jeho historické maximum. Zatím oficiálně nevydaný systém Windows 7 pak navýšil svůj o podíl o 0,3 procentního bodu na 1,2 a poprvé prolomil hranici 1 procenta. Od měsíce května, kdy Microsoft vydal verzi RC (tzv. kandidáta na vydání), tak podíl Windows 7 vzrostl více než o polovinu. Oficiálně je uvedení operačního systému Windows 7 naplánováno na 22. října.

Celkově systémy Windows zvýšily svůj podíl o 0,02 procenta. Při sečtení podílu všech verzí tak Windows tvoří přibližně 93 procent všech operačních systémů běžících na přístrojích s připojením k internetu. Na mrtvém bodě naopak uvízl operační systém Max OS X od Applu, který získal pouze 0,01 procentního bodu a v současnosti tak disponuje podílem 4,9 procent.

Počínaje červencem změnila společnost Net Applications svou metodologii měření a poprvé tak při vytváření svých statistik bere ohled i na velikost internetové populace jednotlivých zemí. Nový způsob měl největší vliv na podíl systému Mac OS X, který se zmenšil téměř o polovinu a nyní se tak pohybuje pod hranicí 5 procent.

Podle Net Applications byly při provádění měření dřívější metodou podhodnocovány výsledky ze zemí, jako jsou Čína, Brazílie či Indie, zatímco data z USA byla naopak nadhodnocována.

Pokles tržního podílu systému Windows XP se odrazil i na jeho výchozím prohlížeči. Internet Explorer 6 ztratil 2,4 procentního bodu.Komentáře