Z Windows 7 na 8.1 pouze za plnou cenu

Uživatelé operačního systému Windows 8 dostanou novou verzi zdarma. Majitelé starších Windows 7 si naopak výrazně připlatí.

Z Windows 7 na 8.1 pouze za plnou cenu


Stejný postup platí i pro uživatele operačních systémů Windows XP a Windows Vista. Zatímco uživatelé nejnovějších Windows 8 obdrží aktualizaci, jejíž vydání je naplánováno na 17. října, zcela zdarma, majitelům starších verzí Windows bude Microsoft účtovat stejnou cenu jako ostatním spotřebitelům.

Pořizovací cenu běžné verze Windows 8.1 Microsoft nastavil na 119,99 dolaru. Vybavenější edice Windows 8.1 Pro pak vyjde na 199,99 dolaru. Přesně tolik nyní stojí i původní edice Windows 8 a Windows 8 Pro.

Na rozdíl od loňského uvedení Windows 8 tak Microsoft uživatelům tentokrát nenabídne žádné akční ceny pro přechod ze starších verzí Windows. Upgrade na Windows 8 Pro bylo například možné provést jen za 39,99 dolaru. Tato nabídka trvala až do konce letošního ledna. Potom ceny vzrostly na současné hodnoty.

Wes Miller, analytik z Directions on Microsoft, současnému postupu Microsoftu rozumí. Firmě podle něj na upgradech nyní až tak nezáleží. Zatímco Windows 8 byly určené zejména pro běžné spotřebitele a majitele starších systémů, s Windows 8.1 se prý chce Microsoft zaměřit spíše na podnikové uživatele.

Miller v této souvislosti upozorňuje na několik nových nástrojů určených právě pro firemní prostředí. Jedním z nich Workplace Join, který správcům IT umožní určit, k jakým zdrojům mohou zařízení s Windows 8.1 přistupovat.

V případě uživatelé Windows 7, Vista či XP pak podle Millera Microsoft doufá, že si místo upgradu rovnou koupí novou verzi. Vysoké ceny tuto myšlenku podporují.

„Koncem tohoto roku už by uživatelé měli mít na výběr z většího množství tabletů s architekturou x86 a Microsoft bude doufat, že si uživatelé místo upgradu koupí právě nový tablet,“ dodal Miller.

Microsoft vždy získával velkou část svých „příjmů z Windows“ z prodeje licencí OEM společnostem jako jsou Lenovo, Hewlett-Packard nebo Dell. Upgrady tvořily vždy jen malou část tržeb Microsoftu.

Vedle absence akční nabídky je další změnou i výzva Microsoftu směrovaná k uživatelům systémů Windows XP a Vista, aby ze svých zařízení neprováděli upgrade na Windows 8.1. Tato zařízení prý pro novou verzi nejsou vhodná. Technicky sice upgrade možný bude, Microsoft jej však zkrátka nedoporučuje.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře