Zlom? Microsoft zakládá open source nadaci CodePlex

Společnost Microsoft v uplynulém týdnu uskutečnila další zlomový krok. Založila novou open source nadaci, kterou bude i sponzorovat. Ta by měla mj. sbližovat vývojáře open source a proprietárního softwaru, aby společně pracovali na nových řešeních s otevřeným kódem.


Podle webových stránek nadace CodePlex chce tato organizace doplnit působnost již existujících nadací na poli open source softwaru tím, že poskytne otevřené fórum, na němž by mohly být sdíleny a diskutovány nejlepší praktiky a poznatky vývojářů z různých oblastí, ať jsou již z klasických softwarových společností nebo z open source komunit. Detaily najdete na http://www.codeplex.com

Microsoft nově vzniklé nadaci do začátku věnoval jeden milion dolarů, který bude sloužit k jejímu počátečnímu fungování a provozu jejího webu. CodePlex povede pro začátek Sam Ramji, který byl dosud ředitelem pro plaformovou strategii v Microsoftu. Ten ze svojí mateřské společnosti odejde k 25. září a zůstane v CodePlexu po dobu prvních 100 dní. Ramji potvrdil, že jedním z hlavních úkolů nové nadace bude podporovat participaci komerčních softwarových společností na open source projektech. Podle něj přichází možnost velké změny v této oblasti a oba byznys modely, jak ten otevřený, tak proprietární, mají možnost se výrazně navzájem obohatit.

V dozorčí radě CodePlexu jsou kromě Ramjiho i další zaměstnanci Microsoftu, jako třeba Bill Staples, Stephanie Boesch či Britt Johnson. Z dalších členů je zde např. open source guru Miguel de Icaza z Novellu a Shaun Walker, spoluzakladatel DotNetNuke. Prvním aktuálním úkolem však bude najít výkonného ředitele, který by na trvalo nahradil Ramjiho, neboť díky němu by mohla být nadace až příliš spojována právě s Microsoftem a vyvolávat v některých vývojářích nedůvěru.

Stephen O'Grady, analytik společnosti RedMonk, který je ve spojení s další open source nadací s názvem Eclipse, kterou založila konkurenční společnost IBM, tvrdí, že bude zajímavé sledovat, zda se CodePlexu podaří osamostatnit od Microsoftu podobně jako tomu bylo v případě Eclipse a IBM. O'Grady souhlasí, že open source nadace mohou dobře vyvážit rozdíl mezi proprietárních a otevřeným softwarem, nicméně zde zůstává určité napětí dané povahou věci. Microsoft měl v minulých letech poměrně vyhrocené vztahy s některými open source komunitami a i když se v poslední době snaží o změny ve své strategii, stále zůstává jedním ze symbolů proprietárního softwaru.

Již v červenci Microsoft uvolnil zdrojové kódy tří virtualizačních ovladačů pro Linux (viz článek Microsoft uvolnil zdrojové kódy ovladačů pro Linux), což bylo sice některými komentátory označováno za významný milník v historii této společnosti, nicméně jiní to považovali jen za další krok Microsoftu k tomu posílit svoje zisky v oblasti smíšených virtualizovaných systémů, neboť někteří zákazníci si údajně stěžovali na nemožnost provozovat pod Hyper-V právě Linux.Komentáře