V našem redakčním speciálu si ukážeme, jaké jsou nejnovější přístupy k aktivní ochraně před napadením nebo jak vystopovat už probíhající útok. Ten totiž často probíhá skrytý i po dobu mnoha měsíců. Součástí důležité prevence je také zálohování, ale to jen v případě, že jste se zaměřili na skutečně potřebná data a že vaše backup a recovery systémy fungují tak, jak mají.
Na příkladech vám ukážeme, proč se v oblasti kyberbezpečnosti nevyplatí šetřit za každou cenu a jak je významné soustředit se nejen na technologickou, ale i organizační stránku zabezpečení.
A pokud nejste schopni si dostatečnou úroveň ochrany zajistit sami, což je v době personální krize celkem časté, můžete využít i nabídky firem, které tuto činnost nabízejí jako službu.
Z obsahu speciálu:
Všechny příspěvky zpracoval šéfredaktor Security Worldu Pavel Louda
- Threat hunting: Aktivní přístup k obraně. Když mohou útočníci číhat neodhalení v systémech celé měsíce, představuje threat hunting (lov hrozeb) základní prvek zabezpečení.
- Plány reakce na bezpečnostní incidenty. Vytvoření plánu reakce na incidenty může vypadat jako náročný úkol, ale existují způsoby, jak proces rozdělit na zvládnutelné části.
- Frameworky pro vhodnou správu rizik. Řízení rizik a bezpečnost jsou pro většinu organizací velmi důležité aspekty, zejména ve veřejném sektoru. Níže jsou uvedené některé frameworky, jež vám mohou pomoci stanovit reálnou míru rizika a možnosti jejich správy.
- Proč se nevyplatí šetřit za každou cenu? Fušersky vytvořené a nasazené projekty mohou způsobit zranitelnost podniku vůči útokům. Zde je návod, jak zabránit technickému dluhu, aby poškozoval stav vašeho zabezpečení.
- Vzestup SOC jako služby. Ne každá organizace, která potřebuje provozní centrum zabezpečení (SOC, Security Operations Center), si jej ve skutečnosti může dovolit vybavit a najmout pro něj potřebný personál. Naštěstí řada poskytovatelů nabízí SOC jako službu (SOCaaS).
- Jak zálohovat důležitá data, a ne smetí. Existuje mnoho způsobů, jak rozlišit, co chcete zálohovat a co ne, ale cílem by vždy mělo být zálohovat vše, co má havárii přežít.
- Metriky pro zálohování a obnovu dat. Podniky musejí sbírat klíčová data, aby ověřily, zda jejich řešení zálohování a obnovení vyhovují realitě.
- Klíčová bezpečnostní rizika hybridních cloudů. Hybridní cloudová prostředí mohou zvýšit složitost, snížit viditelnost a vyžadovat různé přístupy k protokolování a monitorování.
- Nové směrnice NIS 2: Kdo, jak a proč? Směrnice NIS 2 (Network and information system) navazuje na aktuálně účinnou směrnici NIS (o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v EU), a s ohledem na stále intenzivnější digitalizaci rozšiřuje její působnost.
- Informační bezpečnost se nesmí omezovat jen na technologie. Vlastnit a využívat technologie pro ochranu dat se postupně stává prioritou každé společnosti. Pokud ale tuto oblast zároveň nespojíte i se zajištěním organizační bezpečnosti, mohou vaše investice přijít vniveč.
Pro přístup do Speciálu se prosím zaregistrujte.