10nm flash čipy mají přinést větší a levnější SSD

Společnosti Intel, Toshiba a Samsung začaly společně pracovat na vývoji nové technologie výroby NAND flash čipů, která by měla umožnit výrobu 10nm obvodů.


Termín dosažení cíle je stanoven na rok 2016. Díky tomu by mělo být možné pak nabízet např. solid state disky s vyšší hustotou a tím pádem i s větší kapacitou. Úmyslem firem Intel, Toshiba a Samsung, které patří mezi nejvýznamnější hráče na trhu s polovodičovými prvky, je vytvořit konsorcium celkem 10 firem, které by se podílely na výrobě produktů pro polovodičový průmysl a další spřízněné obory.

Intel a Samsung již v současnosti dělají pokusy s litografickými technikami na atomární úrovni. Díky tomu je možné vytvářet tranzistory a paměťové buňky z křemíku o miniaturní velikostí a dnešní technologie umožňuje dosáhnout velikosti prvků 20nm, jež jsou schopny uchovávat jeden, dva nebo tři bity na jednu buňku. Tyto obvody jsou více než 3 000krát tenčí než běžný lidský vlas.

I když primárním cílem všech třech uvedených firem je dosáhnout vyšší hustoty u NAND flash čipů, Intel chce využít výsledků ještě k tomu, aby tuto technologii výroby mohl aplikovat i na mikroprocesory a docílit tak rychlejších a úspornějších čipů. Komentátoři ovšem varují, že menší velikost paměťových obvodů může znamenat vyšší riziko chybovosti, zvláště u MLC verzí, kdy je v jedné buňce uloženo více bitů informace.

NAND flash čipy, využívané hojně v SSD, jsou považovány experty za jednu z nejvýznamnějších technologií, která v posledních letech ovlivnila způsoby ukládání dat jak v datových centrech, tak stále více i v osobních počítačích a noteboocích (zejména v high-endových modelech). Díky využití v řadě dalších přístrojů, jako jsou smartphony, tablety či MP3 přehrávače a s tím spojené masové výrobě mohla cena NAND flash čipů klesnout na již poměrně příznivou úroveň. Vůči klasickým pevným diskům však stále SSD nejsou cenově konkurenceschopné a jejich výrobci se proto snaží nabídnout svoje produkty s co nejvyšší kapacitou za co nejnižší cenu. 10nm technologie by mohla znamenat další posun ve prospěch flash čipů.Komentáře