3D tisk prý zvládne domy i hrady z písku

Vědci by pomocí tisku vrstvy po vrstvě chtěli budovat zdi, které nemusí být kolmé, ale mají víceméně libovolný tvar.

3D tisk prý zvládne domy i hrady z písku


Výzkumníci z katalánského Institute for Advanced Architecture přišli s novou technologií pro 3D tisk. Jejich tiskárna má podobu jakéhosi robotického ramena, mnohem inovativnější je ale použitý materiál: písek.

Přesněji řečeno, tiskne se ze směsi písku s vodou a pojivem typu vápna či cementu – tj. s materiály běžně používanými ve stavebnictví. Vědci by takto pomocí tisku vrstvy po vrstvě chtěli budovat zdi, které nebudou nutně kolmé, ale mohou mít víceméně libovolný tvar. Podle jejich představ by pak domy mohly být "méně pravoúhlé", podobnější živé přírodě, skalám, kamenům či stromům – nebo naopak sochám. Každý by si mohl jednoduše navrhnout budovu sám, architektura by byla mnohem jedinečnější, méně uniformní.
Druhá možnost je méně revoluční, ale zato asi snáze uplatnitelná v praxi – protože tato metoda vytvoření stavby má být velmi rychlá, mohla by se takto budovat třeba přechodná obydlí v místech postižených přírodní katastrofou.
Samozřejmě zbývá drobnost: zajistit, aby všelijaké „vytištěné sochy" byly vůbec stabilní. Ostatně ani autoři výzkumu se zatím neodvažují vytvářet tímto způsobem veškeré nosné zdi budov. Nicméně ani zde by nemusela být nepřekonatelná překážka; stabilita/pevnost objektů z 3D tiskáren je obecným problémem, takže i na tom se už pracuje. Na Prudue University vzniká software, který by byl schopen zpracovávat návrhy 3D tisku a odhadovat, kde by mohl být problém s jejich pevností. Následně se software pokusí navrhnout úpravy: posílení nosných prvků nebo naopak odlehčení materiálu nad nimi. Do dutých prostor lze vkládat také podpěrná lešení. Vedoucí týmu Bedrich Benes uvedl, že ho inspirovala především "zoo" různých figurek vytištěných na 3D tiskárně, které má na stole a postupně se lámou. Na projektu se podílejí také laboratoře Advanced Technology Labs společnosti Adobe.
Zdroj: Phys.org a další

Poznámky:

- Jak kdosi podotkl v diskusi na Phys.org, systém pracující pouze s pískem a vodou by mohly třeba využívat i děti na pláži pro stavění hradů. Hezká představa, že?

- Tvary domů jsou dnes ale stejně omezeny tím, co je staviteli povoleno a schváleno, na tom sotva co změní sebelepší 3D tiskárna...Komentáře