3D tiskárny zachraňují životy

Američtí lékaři zachránili život malému chlapci za pomoci trojrozměrného tisku.

3D tiskárny zachraňují životy


Během prvních tří měsíců svého života se Kaiba Gionfriddo musel hned několikrát potýkat s vážnými problémy dýchacích cest. Časté zástavy jeho srdce přidělávaly americkým lékařům vrásky na čele. Dlouho totiž nevěděli, jak by mohli pomoci.

Pak však lékaři z Michiganu použili trojrozměrnou metodu tisku pro vytvoření umělé dlahy, která Gionfriddovi umožnila fungovat bez dýchacích přístrojů. Od operace, která proběhla v únoru loňského roku, už Kaibu nepotkaly žádné zdravotní potíže. Lékaři dokonce plánují, že dnes už devatenáctiměsíčnímu chlapci brzy odstraní jeho dýchací trubice.

Vzhledem k výjimečnosti tohoto případu museli lékaři z Michiganské univerzity veškeré své kroky konzultovat s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Díky úspěšné operaci by se však 3D tiskárny mohly stát běžnou součástí tamní zdravotnické péče.

Příčinou Kaibových potíží byly nedokonale vytvořené průdušky, které slouží k vedení vzduchu z úst do plic. Ročně se s touto vadou narodí asi 2 tisíce dětí. Kaibovy potíže s dýcháním se poprvé naplno projevily, když byl se svými rodiči na návštěvě restaurace. Tehdy zcela přestal dýchat a jeho otec musel zahájit okamžitou resuscitaci.

Lékaři mu tehdy nedávali velké naděje. Jeho rodiče byli připravováni na nejhorší. Nakonec se však Kaiba stal součástí historického okamžiku. Podobně postižení jedinci už v budoucnosti nebudou muset čekat na případného dárce, což byla dosud jediná možnost léčby.

Po případu vytištěné zbraně, který veřejnosti budil spíše rozpaky, se nyní ukázalo, že trojrozměrný tisk může být naopak velmi prospěšný. K tomu navíc přispěla i NASA, která se začala zajímat o možnost tisku potravin.Komentáře