64bitový emulátor pro Windows 10 na ARM je tu

Microsoft konečně představuje první verzi emulátoru, který ocení majitelé zařízení jako je Surface Pro X, Galaxy Book S nebo Flex 5G.

64bitový emulátor pro Windows 10 na ARM je tu


Microsoft vydal v beta verzi oficiální emulátor, který umožňuje zařízením postaveným na platformě ARM jako je například Surface Pro X rozběhnout 64-bit X86 aplikace, ačkoliv při nižším výkonu. Alespoň teoreticky tak eliminuje jednu z výzev, které ARM notebooky čelí, a to je kompatibilita.

„Když jsme koncem roku 2017 poprvé vydali Windows 10 pro ARM, množství aplikací, které uživatelé potřebují, dominovaly ty 32bitové X86, proto jsme se zaměřili na vývoj X86 emulátoru, který by dokázal spustit celý obsáhlý ekosystém Windows aplikací bezproblémově a transparentně,“ říká Hari Pulapaka, jeden z programových manažerů Microsoftu. „Časem se tento ekosystém přesunul spíš směrem k 64bitovým x64 aplikacím a sílily hlasy, že uživatelé by tyto x64 aplikace rádi spouštěli na ARM64.“

Emulace je součástí Windows Insider Buildu 21277 vydaného minulý týden, který je součástí Dev kanálu, což znamená, že ještě není jisté, že se později dostane i do širší distribuce, jakkoliv je to s ohledem na význam pravděpodobné.

A to i přesto, že v současnosti pouze tři ARM notebooky s Windows 10 (Samsung Galaxy Book S, Lenovo Flex 5G a Surface Pro X) disponují ovladači potřebnými k tomu, aby beta verzi emulátoru rozběhly. Jeho instalace si žádá maličko odbornější zásah, který však Microsoft v příslušném blogovém příspěvku vysvětluje, a který by pro účastníky Insider programu, respektive Dev kanálu neměly být problém (případně v budoucích buildech tyto kroky nebudou potřeba).

Ani prvotní preview však není zárukou absolutní kompatibility a Microsoft upozorňuje, že některé aplikace nemusí běžet ani skrz emulaci. A ty, co poběží, budou kvůli překladu instrukcí o maličko pomalejší. Nicméně do budoucna na kompatibilitě a výkonu hodlá Microsoft zapracovat. Ostatně, chce-li být důstojnou konkurencí pro Apple a Macy s novými M1 procesory, nemá ani na výběr.

Úvodní foto: AMD


Komentáře