Fujitsu uvádí první čtečku elektronických knih s barevným displejem

Společnost Fujitsu vyvinula první čtečku elektronických knih s barevným displejem, která má být komerčně dostupná.


Tato čtečka s názvem FLEPia využívá operační systém Windows CE 5.0, je vybavena 8“ displejem, který vychází z technologie e-papíru a je schopný zobrazit 64k barev, dále podporuje Wi-Fi, SD karty a také Bluetooth. Zatím se však má objevit jen na japonské trhu za cenu kolem 10 000 jenů a mělo by být možné ji objednat ze stránek Frontech.com.

Fujitsu tvrdí, že FLEPia by měla na jedno nabití vydržet 70 hodin provozu (neboť její průměrná spotřeba se pohybuje na úrovni 2% spotřeby běžného notebooku), váží 385 gramů a je silná 12,5 mm. Čtečka je dodávána i s aplikacemi pro čtení knih a díky mobilnímu operačnímu systému Windows CE 5.0 by pak měla umožňovat i práci na webu a s e-maily. Součástí příslušenství je stylus pro ovládání prostřednictvím dotykového displeje, který doplňuje šest hardwarových tlačítek.

Společnost Fujitsu tvrdí, že se jí u nové modelu čtečky podařilo také zvýšit rychlost překreslování displeje oproti prototypu, který byl představen před 18 měsíci. Ten dokázal obnovovat obraz rychlostí 1,2 stránky za sekundu, zatímco model, který míří na trh, překresluje rychlostí 1,7 stránky za sekundu. Toho je pravděpodobně dosaženo i díky překreslování jen části obrazu, což je technologie, o které jsme již informovali v článku Technologie e-papíru doznala dalšího pokroku.

Fujitsu předpokládá, že v Japonsku by se mohlo do konce letošního roku prodat asi 50 000 kusů čteček FLEPia a společnost zatím neupřesnila, jak to bude s dostupností v dalších regionech.Komentáře