GE vyvinula holografický disk, který pojme až 500 GB dat

Americká společnost General Electric představila výsledky svého výzkumu v oblasti holografického skladování dat. Pomocí své technologie vyvinula optický disk o maximální kapacitě 500 GB.


GE Global Research, technologické vývojové rameno nadnárodní společnosti General Electric se sídlem v americkém státě Connecticut, učinila průlom v oblasti skladování dat prostřednictvím optického disku s holografickým záznamem. Výzkumníci z GE totiž vyvinuli nový materiál, díky kterému je možné vytvořit disk o velikosti standardního DVD s maximální kapacitou až 500 GB.

Micro-holografický skladovací materiál, který společnost GE nedávno prezentovala ve svých laboratořích, je schopen nabídnout stejnou kapacitu jako asi dvacet jednovrstvých Blue-Ray disků, 100 DVD či pevný disk většího stolního počítače.

„Náš objev je velmi důležitým krokem, který pomůže přinést holografické skladovací technologie dalších generací širší veřejnosti pro každodenní použití“ říká Brian Lawrence, který v GE vede program holografického skladování. Cílem General Electric je komerční za vedení nových disků do konce roku 2012. S disky prý bude možné pracovat podobným způsobem jako tomu je u současných Blu-ray či DVD přehrávačů.

Na rozdíl od dnešních DVD a HD Blue-Ray disků, u holografického úložiště probíhá čtení nejen na povrchu disku, ale také z několika vrství substrátu. Technologie GE používá hologramy, neboli třídimenzionální modely, složené z bitů a zapsané na disk, který lze později přečíst. Podle GE se micro-holografická úložná technologie od ostatních disků liší pouze ve své funkci a v budoucích micro-holografických mechanikách bude možné přehrávat i CD, DVD či Blue-Ray disky.

„Vzhledem k tomu, že micro-holografické disky od GE by v podstatě mělo být možné přehrávat v mechanikách podobných těm, které se dnes standardně používají pro disky Blu-Ray, připravíme pomocí naší technologie cenově-efektivní, robustní a efektivní přehrávače, dostupné pro všechny domácnosti“ slibuje Lawrence a dodává, že „den, kdy bude možné ukládat celé kolekce filmů ve vysokém rozlišení na jednom disku s podporou náročných formátů jako je např. 3D TV, je blíž, než si mnozí myslí.“

Společnost uvedla, že na technologii holografického skladování pracuje více než šest let, a že tento poslední milník ve vývoji micro-holografických disků bude v konečném důsledku vést ke schopnosti ukládat více než 1 TB dat na jednom disku. GE chce nyní určit svou tržní strategii a plánuje i nadále spolupracovat s mnoha strategickými partnery na co nejrychlejším přechodu holografických disků ze stádia vývoje do uvedení na trh.Komentáře