Toshiba: Kdy se dočkáme prodeje baterií s palivovým článkem?

Toshiba začne své baterie s přímo-metanolovým palivovým článkem (DMFC) prodávat později, než bylo původně oznámeno. Jedním z důvodů zpoždění je podle slov společnosti nezajištěná dodávka některých potřebných dílů.


DMFC baterie jsou přenosné zdroje energie používané pro napájení přístrojů v kombinaci s jinými zařízeními na výrobu elektrické energie. Nový článek DMFC od Toshiby je pak určen primárně pro telefony a laptopy. Během prezentace výrobku na začátku tohoto roku bylo původně datum uvedení baterie na trh stanoveno na konec měsíce březen. Kvůli nastalým výrobním nedostatkům se však tato událost odkládá na neurčito, pravděpodobně však až na konec roku 2009.

Baterie DMFC vyrábí elektrickou energii pomocí reakce tří prvků - metanolu, vody a vzduchu. Jediným vedlejším produktem tohoto procesu je malé množství vodní páry a oxidu uhličitého, díky čemuž je DMFC často považován za zdroj ekologičtější než jiné baterie. Další významnou výhodou oproti jiným zdrojům je pak i schopnost rychlého doplnění nového metanolového náboje řádově v sekundách.

Již delší dobu se mnoho výrobců snaží vyvinout baterie DMFC o takové velikosti, aby se vešly útrob přenosné elektroniky a aby tak nahradily lithium-iontové baterie, které jsou pro napájení přístrojů používány nyní. Právě v loňském roce se Toshiba uvedla funkčním prototypem mobilního telefonu poháněným baterií DMFC a na začátku roku 2008 pak informovala i o svém záměru uvést do prodeje první mobilní přístroje a přenosné počítače, o jejichž napájení se budou starat metanolové články.Komentáře