Vícejádrové čipy ARM jsou na dosah

Společnost ARM, která navrhuje čipy používané hlavně v inteligentních telefonech, uvede v příštím roce první dvoujádrové modely. Procesory určené pro mobilní zařízení vyšší kategorie tak začínají mít vlastnosti procesorů určených pro počítače.


Uživatelé mohou očekávat, že také současné přístroje od výrobců jako je Apple (neboť iPhone je postavený na ARMovém čipu) či Palm (s procesorem Cortex A8) by mohly v budoucnu těžit z výhod, které vícejádrové procesory přinesou a možno sti těchto zařízení tak budou růst. Mezi první dvoujádrové ARMové procesory má patřit Cortex A9, ohlášený na rok 2010 a spolu s ním se pak otevírá prostor pro čtyřjádrové čipy (jejich schéma je na obrázku vlevo), které by měly nabídnout velmi solidní výkon.

Nicméně ARM chce spolu se zvyšováním výkonu jít i cestou snižování spotřeby a chystané procesory se mají vyrábět již 45nm procesem a s průměrnou spotřebou kolem 300 mW. V případě plné zátěže by pak spotřeba měla vzrůst o 10-20 %, ale i tak bude nižší, než je tomu u současných ARMových čipů při částečném vytížení. Pro porovnání procesory Atom od Intelu mají i v režimu částečného zatížení spotřebu víc než 2 watty.

Zrychlení by se pak mělo příznivě dotknout i zpracování grafiky a třeba vícejádrový čip OMAP 4 z dílny Texas Instruments, který bude založený na ARM Cortex-9m má umožnit podporu pro záznam videa ve formátu 1080p, stejně jako jeho přehrávání na displejích s vysokým rozlišením.

Další možnosti se otevřou v příštím roce s přechodem na 28nm technologii, jejíž nasazení na začátek roku 2010 chystá největší nezávislý výrobce čipů, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Detaily najdete v článku TSMC: 28nm čipy přijdou již na začátku roku 2010.

Zdroj: IT News.skKomentáře