Apple chce vzchopit Siri

Virtuální asistentka Siri by měla být lepší díky zpřístupnění vývojářům třetích stran.

Apple chce vzchopit Siri


Apple chce zdokonalit svou virtuální asistentku Siri. A jelikož jako každá umělá inteligence potřebuje k učení daleko více dat nasbíraných od daleko více uživatelů, Apple chce Siri přivést na Macy a také zpřístupnit vývojářům třetích stran.

Jak dlouho potrvá, než se Siri dostane na požadovaný level inteligence, lze těžko soudit, společnost s nakousnutým jablkem ve znaku však tímto krokem přinejmenším v oblasti AI výrazně zvedne konkurenční soupeření mezi Googlem, Microsoftem a Amazonem.

„Umělá inteligence pro všechny tyto giganty znamená hodně,“ hodnotí Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy. „Sféru AI v současnosti vedou ty největší a ekonomicky nejsilnější společnosti na planetě, takže věřím, že vývoj se enormně urychlí.“

 Zpřístupnění Siri třetím stranám skrz její API znamená mimo jiné to, že prostřednictvím jejích hlasových příkazů bude moct být aktivováno mnohem více aplikací, zároveň však Siri bude moct pracovat v rámci těchto aplikací. Což, jak doufá Apple, pomůže Siri postavit se na nohy. Pravda je totiž taková, že pět let od svého představení, je spíše zklamáním.

„Siri vzbudila velká očekávání, většina lidí ji ale postupně přestala používat. Aby Apple tato očekávání naplnil, Siri se musí stát mnohem chytřejší a pak musí lidi přesvědčit, že posun je dostatečně výrazný na to, aby ji zase používat začali. Což ale může být dost těžké,“ shrnuje současnou situaci Rob Enderle, analytik ze společnosti Enderle Group.

Jeho slova potvrzuje i Moorhead: „Na základě toho, jak ji Apple propagoval, lidé chtěli věřit, že je dokonalá a že bude pracovat za všech okolností, což se ale nestalo.“

 

To, co Apple teď musí udělat, je podle Ananta Jhingrana ze společnosti Apigee poskytující API, naplnit Siri daty.

„Čím víc otázek jí bude položeno, čím víc věcí bude muset hledat, tím víc se bude zlepšovat. Svět AI je o hledání a učení a čím víc bude Siri v kontaktu s lidmi, tím bude lepší. A aby toho dosáhla, Apple nemůže spoléhat jen na to, že lidi budou mačkat tlačítko mikrofonu,“ říká Jhingran.

A právě intenzivnější kontakt s lidmi by mělo zajistit otevření asistentky třetím stranám. Brzy se tak snad dočkáme třeba toho, že si prostřednictvím Siri například objednáme dovoz jídla nebo třeba vyhledáme letenky.

„Aplikace budou díky Siri lepší a Siri bude lepší, protože se díky nim dostane k více informacím,“ uzavírá Jhingran. Oslovení odborníci věří, že se Apple vydal správným směrem, v příštích měsících a letech tak bude zajímavé sledovat, zda se mu na poli AI skutečně podaří uspět...

Úvodní foto: Fotolia © Angus


Komentáře