Apple má patent, který může ohrozit Google Glass

Apple se pustil do soutěže s Googlem, protože začal připravovat vlastní počítač na tělo, který může posloužit například při chirurgických operacích nebo hraní počítačových her.

Apple má patent, který může ohrozit Google Glass


Společnost Apple získala v úterý patent na zařízení s náhlavním displejem, které by mělo promítat obraz uživateli před oči a vytvářet tak „vylepšené sledování obrazu“. V patentu se uvádí, že zařízení se bude zaměřovat na „rozšířenou realitu“ pomocí průhledného obrazu promítaného přes okolní prostředí.

To až příliš přesně odpovídá funkčnosti brýlí Google Glass. Model představený na konferenci Google I/O využívá operační systém Android. V brýlích je vestavěn kompletní počítač s procesorem pamětí, jednotkou GPS, kamerami, mikrofonem a reproduktorem. Spoluzakladatel Google Sergey Brin, který brýle představoval, zdůraznil, že brýle budou mít displej umístěný nad jedním okem uživatele tak, aby mu příliš nebránil ve výhledu.

Analytici v souvislosti s oficiálním představením projektu předpovídají, že Google Glass urychlí vývoj takzvaných počítačů na tělo. Nejoptimističtější odhady předpovídají masové rozšíření brýlí rozšiřujících realitu v horizontu 5 let. To by mohlo být docela dobře možné, pokud se do vývoje pustí i Apple.

„Technologie se rozvíjejí díky kopírování, proto mě nepřekvapuje, že se do soutěže zapojil i Apple,“ řekl Zeus Kerravala, analytik z agentury ZK Research. „Apple si podle všeho uvědomil, že by to mohlo být zajímavé. Vyhraje ta společnost, která nabídne nejlepší podmínky vývojářům,“ dodal Kerravala.

Podle patentu by měl mít přístroj druhý displej a uživatelské rozhraní. V dokumentaci je také uvedeno, že zařízení by mohlo být využíváno ve zdravotnictví, například k pohodlnějšímu monitorování stavu pacienta během operace. „Výsledky radiologických vyšetření, například snímky z CT nebo rentgenu, by se mohly promítat do záběru operované části těla,“ uvádí se jako příklad v dokumentaci. Apple neopomněl zmínit i možnost sledování filmů.

Prozatím není jasné, nakolik brýle Googlu odpovídají patentu, je ovšem možno očekávat, že boj probíhající mezi oběma společnostmi může přinést rychlejší vývoj i příznivější cenu.

Úvodní foto: © Vladimirs Poplavskis - Fotolia.com


Komentáře