Apple si patentoval technologii bezdrátového napájení

Výrobce přišel s neotřelým konceptem bezdrátového dobíjení svých zařízení.

Apple si patentoval technologii bezdrátového napájení


Představte si svět, ve kterém jsou všechna vaše mobilní zařízení dobíjena bezdrátově. Svět, ve kterém se už nemusíte prohrabovat spletencem kabelů, natož přemýšlet o tom, jestli se váš telefon nevybije, jakmile vyjdete z domu. Všechna zařízení by byla dobíjena průběžně a byla by vždy připravena k použití. Zatím jde skutečně jen o sen. Realita tak růžová není. Nový patent Applu však naznačuje, že by se věci konečně mohly dát do pohybu.

Většina současných bezdrátových nabíječek pracuje na indukčním principu, který vyžaduje minimální vzdálenost mezi dobíjeným zařízením a nabíječkou. V podstatě tak sice jde o bezdrátové dobíjení, nikoliv však už bezdotykové. Za jedinou výhodou nabíjecích základen, které používají některé chytré telefony (např. Nokia Lumia 920), by se dalo označit to, že se nemusíte starat o žádné kabely. Ani to však není pravda. Nabíjecí základna musí být připojena do elektrické sítě kabelem, takže o žádné zjednodušení vlastně nejde.

Bezdrátové nabíjeníIndukční bezdrátové dobíjení se poprvé objevilo v roce 2009 a od té doby se téměř nezměnilo. Pouze roste počet výrobců, které s indukcí počítají. Nejnověji například Intel, který chce technologii využít pro své ultrabooky a smartphony.

Apple jde opačným směrem. V minulém týdnu si podal žádost o patent nazvaný „Wireless Power Utilization in a Local Computing Environment“ (Využití bezdrátového napájení v lokálním počítačovém prostředí). Řešení Applu spočívá v použití magnetické rezonance blízkého pole (NFMR) pro dobíjení zařízení obsahujících rezonanční obvod NFMR. V podstatě by šlo o vytvoření virtuálního dobíjecího prostoru o průměru asi 1 metru.

Každé zařízení s obvodem NFMR nacházející se v této oblasti by bylo automaticky dobíjeno. V dokumentaci přiložené k žádosti o patent je vložen diagram znázorňující dobíjení zařízení s iOS, klávesnice, myši nebo trackpadu. Klávesnice nebo myš by přitom nemusely používat žádné baterie, což by podle Applu velmi pomohlo životnímu prostředí, na jehož ochraně si společnost hodně zakládá.

Ze všech posledních patentových žádostí Applu jde rozhodně o jednu z nejzajímavějších. Technologii zřejmě nebude možné použít již pro příští generaci iMacu. Za rok nebo dva už bychom se ale dočkat mohli.

Zdroj: wired.com

Úvodní foto: © virtua73 - Fotolia.com


Komentáře