Asistentka Siri uchovává data uživatelů 2 roky

Po dva roky zaplavovaly servery společnosti Apple dotazy fanoušků na téma Siri, přesněji jak funguje a co se děje s hlasovými příkazy přenesenými do centra.

Asistentka Siri uchovává data uživatelů 2 roky


Díky neurčitým formulacím ve smlouvě s koncovým uživatelempro Siri se na internetu objevilo několik znepokojených spekulací, které konečně přiměly Apple k vyjádření. Je to poprvé, co Apple přiznal, jak dlouho skladuje data nasbíraná Siri, ale podle aktivistů bojujících za respektování soukromí uživatelů toho k vyjasnění zbývá ještě hodně.

Podle Trudy Mullerové, mluvčí firmy Apple, jsou veškerá data anonymizována a jsou ukládána pouze za účelem průběžného zdokonalování Siri. “ Soukromí našich zákazníků je pro nás velmi důležité,“ prohlásila Mullerová.

A jaký je tedy postup zpracovávání hlasových příkazů? Kdykoli uživatel něco nařizuje hlasem aktivovanému digitálnímu asistentu, záznam hlasu se přenese do datové farmy Apple k analýze. To samozřejmě vyžaduje aktivní datové spojení a u řady uživatelů to na konci měsíce může představovat největší položku mezi jejich datovými přenosy.

Pro každý hlasový záznam je generováno náhodné číslo uživatele, které ho bude dočasně pro systém Siri identifikovat. Neobsahuje tedy telefonní číslo ani email, jak se původně předpokládalo. Jakmile je záznam hlasu starší 6 měsíců, odstraní Apple dočasné identifikační číslo, ale hlasová data si ponechává dalších 18 měsíců za účelem testování a zlepšování rozpoznávání hlasu.

Apple si tedy v databázi udržuje záznam uživatelova hlasu až 24 měsíců. Pokud uživatel Siri vypne, dojde k okamžitému smazání přiřazených identifikátorů i hlasových příkazů. Podle kritiků by ovšem tyto a další informace měly být dostupné od samotného začátku pro každého uživatele, který se rozhoduje o koupi zařízení Apple či použití funkcí Siri. V tomto okamžiku jediné místo, kde lze tuto informaci najít, je v sekci nastavení Siri na iPadu nebo iPhonu. Zcela chybí v internetových informačních stránkách produktu Siri.

A samozřejmě stále platí, že uživatele by neměli přestat přemýšlet nad tím, co před Siri „řeknou“. Siri je přece jen nesmírně poslušný zaměstnanec Apple a prostě dál přepošle vše, co uslyší. Může se zdát, že obavy o záznam vlastního hlasu jsou poněkud paranoidní. Ale v minulosti se již mnohokrát ukázalo, že ani sebelépe míněné projekty nakonec nedokázaly uchránit uživatelská data. Z rozsáhlejších hlasových záznamů přiřazené jednomu – třebaže anonymnímu – subjektu se dá vytěžit řada informací, které jdou daleko za rozpoznávání významu. Je možné získat náhled na to, jak se na hlase mluvčího projevují různé emoce, nebo kdy lže a kdy mluví pravdu.

Pokud by reklamní či jiné společnosti získaly k podobným informacím přístup, bylo by jen otázkou času, kdy by si dokázaly spojit se skutečnou osobou a zneužívat je při prodejních akcích nebo při pokusech o získání přístupu k různým systémům. A pochopitelně každá vládní agentura má eminentní zájem disponovat podobnými biometrickými informacemi tak velkého množství uživatelů.

Úvodní foto: © AlienCat - Fotolia.com


Komentáře