Bankovní a platební sektor čeká díky Applu revoluce

Jestliže Apple vyvine mobilní P2P platební službu, mohl by světem bankovnictví a plateb otřást jako nikdo před ním. Alespoň podle analytiků.

Bankovní a platební sektor čeká díky Applu revoluce


Několik mobilních P2P platebních služeb už na trhu funguje, ať už zmíníme Venmo od PayPalu či služby Facebooku, Googlu, Square a dalších. Podle deníku Wall Street Journal však na vlastní P2P službě – která bude nejspíš rozšířením stávající aplikace Apple Pay – pracuje i Apple, přičemž do jejího vývoje zapojil i několik předních bankovních domů.

Analytici přitom připomínají, že Apple si mezi zákazníky za léta na trhu vybudoval důvěru, v jaké mu společnosti z oboru, ale i běžné banky mohou jen stěží konkurovat.

„Jestliže Apple vstoupí na trh person-to-person plateb, pořádně jeho vody rozčeří,“ předpovídá Jordan McKee, analytik společnosti 451 Research a dodává: „Apple se umí dobře přizpůsobit trhům, na které vstupuje, ale zároveň je známa i jeho schopnost procesy na něm zjednodušit a odbourat z nich prostředníky.“

A možnou revoluci předvídá i Avivah Litan ze společnosti Gartner:

„Applu hraje do karet to, že je takřka výhradně orientován na zákazníka a banky si uvědomily, že lidem dokáže lépe než ony poskytnout kvalitnější a uživatelsky přístupnější prostředí. Proto ho budou rády následovat.“

Dalším jejich motivem je pak nepochybně obava právě z toho, aby nebyly z platebního procesu vyčleněny a nepřišly o své poplatky.

Litan zároveň připomíná neúspěch, se kterým se počátkem tisíciletí setkaly Bank One a Citibank, když se na trh pokusily uvést vlastní P2P služby. Pozdější úspěch Venma od PayPalu naopak ukázal, že tyto mají daleko větší šanci uchytit se na mobilních platformách.

A Venmo v úspěšném tažení pokračuje. Za první kvartál letošního roku vzrostl objem plateb přes něj provedených o 200 % ve srovnání se stejným obdobím loňska a v současnosti přes něj probíhá pětina veškerých P2P mobilních plateb. Konkurenci prý vítá. Navíc z ní může těžit, jestliže k P2P platbám dokáže přilákat další uživatele.

Jestliže totiž Venmo je přístupná napříč různými typy zařízení a operačními systémy, u Applu se dá předpokládat, že jeho služba bude fungovat zase jen na zařízeních s iOS. Hovoří se ale mimo jiné i o tom, že by Apple mohl platby začlenit do aplikace iMessage či je zahrnout do některé ze systémových aktualizací a tak je snadno rozšířit mezi všechny stávající majitele jeho zařízení, což je výhoda, kterou ostatní výrobci nemají.

P2P platby navíc Applu můžou otevřít zcela nové geografické trhy. Zatímco v Americe může jejich rozšíření kvůli silné pozici šekových a hotovostních plateb trvat i desetiletí, v Africe, kde kamenné banky nejsou takovou samozřejmostí, se P2P platbám daří už teď.

„P2P platbám se už roky daří v zemích, kde lidé nemají takovou důvěru v kreditní karty,“ podotýká Darren Hayes, profesor kyberbezpečnosti z newyorské Pace University. „Navíc, PayPal taky není všude k dispozici, což může dát Applu potenciální výhodu. K tomu iPhony jsou považovány za vysoce bezpečné a lidé v ně mají důvěru.“

Podle něj tak může nová služba Applu představovat ideální alternativu pro ty, kteří nechtějí používat jen platební karty a chtějí mít jistotu, že jsou jejich finance v bezpečí. Hotovostní platby prý tolik neohrozí, v zámoří tolik rozšířené šeky však můžou být už za patnáct let minulostí.

Úvodní foto: Fotolia © Andrey Armyagov


Komentáře