Bidenova administrativa zakročila proti čínským vývojářům superpočítačů

Biden navazuje na Trumpa. Na černou listinu umístil dalších sedm čínských firem.

Bidenova administrativa zakročila proti čínským vývojářům superpočítačů


Spojené státy americké umístily na černou listinu nežádoucích dalších sedm čínských firem. Viní je z toho, že vyvíjejí superpočítače pro armádu. Jedná se o první krok administrativy nového prezidenta Bidena ztěžující Číně přístup k americkým technologiím.

Zákaz totiž zakazuje americkým společnostem daným firmám tyto technologie dodávat bez speciálního povolení. Sankciované společnosti patří v Číně k předním vývojářům superpočítačů a zároveň hrají klíčovou roli v plánech země na čipovou nezávislost. Dle Američanů však též spolupracují s armádou na programech vývoje zbraní hromadného ničení.

Takzvané superpočítače mohou být tvořeny až tisíci propojenými procesory a jsou tak mnohonásobně výkonnější než běžné počítače. Miliardy operací, kterých jsou schopné v jediné vteřině, bývají využívány například při předvídání klimatických trendů, ve farmaceutickém výzkumu, ale též k simulaci nukleárních testů, stejně jako při vývoji nejmodernějších zbraňových systémů.

A Američané mají mimo jiné obavu, že Číňané získají přístup k americkým technologiím, které by jim pomohly dohnat Spojené státy v oblasti zbrojního průmyslu.


Úvodní foto: Adobe Stock


Komentáře