Bitcoin prošel třetím půlením. Co udělá s jeho hodnotou?

Nejrozšířenější virtuální měna má za sebou další půlení. Neztratí kvůli němu na atraktivitě?

Bitcoin prošel třetím půlením. Co udělá s jeho hodnotou?


Bitcoin má za sebou další z procesů půlení, tzv. halving, k němuž dochází přibližně jednou za čtyři roky.

Odměna pro těžaře nejznámější virtuální měny se tak zmenšila z 12,5 BTC na 6,25 BTC za blok. Pravidelné půlení do kódu Bitcoinu zapsal jeho tvůrce, jistý Satoshi Nakamoto, coby nástroj pro kontrolu inflace, a tedy předcházení jeho znehodnocování.

Aktuální půlení je v pořadí třetí od vzniku Bitcoinu v roce 2009. K prvnímu došlo v listopadu 2012, druhému v července 2016, další vychází na květen 2024. Odměna pro těžaře se půlí vždy po 210 tisících vytěžených blocích, dokud jejich množství nedojde nule a množství Bitcoinů v oběhu tak dosáhne 21 milionů, k čemuž by mělo dojít v roce 2140. Po tomto datu budou teoreticky těžaři generovat zisky pouze z transakčních poplatků. Obhájci kryptoměny tvrdí, že toto omezení je součástí její hodnoty a činí ji bezpečnější oproti běžným fiat měnám, které mohou v čase ekonomických krizí devalvovat.

Hodnota Bitcoinu se od začátku letošního roku zvýšila o více než 20% a v minulém týdnu dosáhla na hranici 10 tisíc dolarů za minci. Stalo se tak mimo jiné poté, co miliardář a zakladatel hedgeového fondu Tudor Investment Corporation Paul Tudor Jones vyjádřil Bitcoinu podporu a informoval, že jej začal nakupovat jako ochranu svých investic před inflací. Jiní investoři se však domnívají, že půlení může Bitcoin pro těžaře učinit méně atraktivním.

Při stále rostoucích hardwarových nárocích získávají z těžby stále nižší hodnotu a mohli by se tak přeorientovat na konkurenční a teoreticky výnosnější kryptoměny, byť se objevují názory, že většinu ostatních kryptoměn Bitcoin postupně zcela eliminuje (v současnosti mu patří zhruba dvě třetiny trhu).

Otázkou je ale mimo jiné právě to, jak těžaři a trh na půlení zareagují. Po těch minulých vždy následoval prudký růst hodnoty Bitcoinu, který také teď předpovídá například známý investor a propagátor Bitcoinu Tim Draper. Předloni upoutal pozornost tvrzením, že na přelomu let 2022 a 2023 hodnota Bitcoinu dosáhne hranice 250 tisíc dolarů a za touto svou predikcí si stále stojí. Hodnotu Bitcoinu dle něj zvýší stimulační opatření americké vlády v době koronavirové krize, která prý povedou ke znehodnocení dolarů a ztráty důvěry v něj, respektive k většímu komerčnímu uplatnění virtuálních měny.

Opačným příkladem však může být kryptoměna Litecoin, jejíž hodnota se po druhém půlení loni v srpnu propadla a dodnes se pořádně nevzpamatovala...

Úvodní foto: Fotolia - Travis


Komentáře