Blockchainu se daří, jeho potenciál dále roste

To dokazuje i vývoj amerického pracovního trhu; vývoj blockchainových aplikací je nyní druhou nejžádanější IT dovedností, od minulého roku poptávka vzrostla o 200 %.

Blockchainu se daří, jeho potenciál dále roste


V posledním kvartálu roku 2017 pokračuje zvýšený zájem o pracovníky, co blockchain ovládají. Vývojáři blockchainu patří mezi 20 nejrychleji rostoucích pracovních dovedností, za letošní rok se poptávka zdvojnásobila a celkově stojí na druhém místě.

Hned za blockchainem stojí související technologie: vývojáři kryptoměn na bázi Bitcoinu. Žádanější než tyto dvě dovednosti už je jen robotika.

Zájem – překvapivě – dokazuje i lehký pokles mezd, které blockchainoví vývojáři dostávají. Stávají se totiž důležitými napříč celým průmyslem; nejde o nic okrajového, vysvětluje Matt Sigelman, generální ředitel společnosti Burning Glass Technologies.

Celkově rostou všechny dovednosti v nejvyšší dvacítce nejrychleji rostoucích dovedností IT freelancerů. Všechny viděly nárůst o 100 %, deset nejrychleji rostoucích dokonce o více než 200 %.

Blockchain se rychle stává disruptivní technologií; mimo IT proniká i do finančnictví nebo logistiky. Otevřená, distribuovaná účetní kniha láká stále více podniků i díky možnosti zjednodušení plateb v dodavatelském řetězci. Eliminace centrální administrace je rovněž lákavá.

K blockchainu se obracejí i tradičně opatrné bankovní domy; specifické využití blockchainu pro ně nabízí například IBM. Blockchainu věří i skuteční giganti finančního průmyslu – kupříkladu výrobce bankovních karet Mastercard nebo obrovská nadnárodní banka JP Morgan Chase.

Úvodní foto: Fotolia © iconimage


Komentáře