Bluetooth 4.0 se má objevit v prvních zařízeních ještě letos

Nová bezdrátová technologie Bluetooth 4.0 by se měla začít objevovat v prvních smartphonech, PC či headsetech ve čtvrtém kvartálu letošního roku. Informovalo o tom sdružení Special Interest Group, které její vývoj zaštiťuje.


Bluetooth 4.0 by měl ale najít uplatnění i v zařízeních s nejnižšími energetickými nároky, jako jsou třeba hodinky, krokometry a další přístroje, pracující s tzv. „knoflíkovými“ bateriemi. Předchozí verze standardu Bluetooth byla energeticky náročnější a vyžadovala alespoň zařízení s bateriemi typu AAA.

Bluetooth 4.0 využívá možnosti vysokorychlostního přenosu dat, které byly uvedeny spolu se specifikací Bluetooth 3.0 v loňském dubnu, ovšem navíc přináší možnost přenosu malých shluků dat na krátké vzdálenosti při velmi nízkém energetickém odběru. Podle Charlese Golvina, vedoucího analytika společnosti Forrester Research, díky tomu Bluetooth rozšiřuje možnost svého využití a umožňuje výměnu nejzákladnějších dat při vysoké energetické efektivitě. Michael Foley, výkonný ředitel Bluetooth SIG ovšem dodává, že pro přenosy většího množství dat na delší vzdálenosti zaznamenají uživatelé jen minimální rozdíly ve spotřebě energie oproti dřívější verzi 3.0, neboť pro tento typ přenosů jsou využity shodné protokoly.

Bluetooth na trhu konkuruje technologiím jako WiBro, UWB (Ultra Wideband) a Wi-Fi, nicméně v oblasti komunikace na krátké vzdálenosti má velmi silnou pozici, neboť konkurenční technologie v podobných případech mají poměrně vysoké energetické nároky a Golvin tuto situaci přirovnává k použití pušky pro zabití myši. Další alternativou pro Bluetooth 4.0 je bezdrátové specifikace Zigbee, která ovšem podle Golvina není zdaleka tak rozšířená a dosavadní adaptace je také výhodou právě pro Bluetooth. Ten je navíc otevřeným standardem, zatímco řada konkurenčních technologií je proprietárního charakteru.

Bližší informace o specifikacích najdete v článku z loňského prosince Bluetooth 4.0 ve znamení úspory energie.Komentáře