Bluetooth 4.0 ve znamení úspory energie

Organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG), dohlížející na vývoj standardů Bluetooth, v tomto týdnu zveřejnila bližší specifikaci již čtvrté verze tohoto populárního bezdrátového protokolu. Důraz je kladen především na energetickou účinnost.


V uších nám ještě doznívá specifikace protokolu Bluetooth 3.0, která byla zveřejněna teprve v dubnu tohoto roku, a už je tu čtvrtá verze. Na rozdíl od 3.0 zaměřené na zvýšení výkonu se však má Bluetooth 4.0 vyznačovat především výrazně menší spotřebou energie.

Aktualizovaná nízkoenergetická specifikace má podle SIG otevřít trh novým zařízením, které pro svoji existenci potřebují nízké náklady a energeticky nenáročné bezdrátové připojení. To se má týkat například oblasti zdravotní péče, fitness, bezpečnosti a domácí zábavy. Na standardní knoflíkové baterii (známé třeba z hodinek) totiž verze 4.0 vydrží běžet i několik let. Vedle energetické úspory pak protokol Bluetooth 4.0 nabídne i silné šifrování AES-128 a datový tok o rychlosti 1 Mbps.

Bluetooth 4.0 má být k dispozici ve dvou provedeních: single-mode a dual-mode. Dual-mode bude integrovat novou nízkou energetickou funkčnost do stávajících Bluetooth řadičů, zatímco single-mode, které je podle SIG nejvhodnější pro kompaktnější zařízení, bude používat odlehčenou linkovou vrstvu k zajištění energetické úspory při nečinnosti.

První řada produktů využívajících aktualizovaný standard Bluetooth by se na trhu měla objevit již během příštího roku.Komentáře