Cerf varuje před ztrátou nekompatibilních dat

Podle Vintona Cerfa, jednoho z otců internetu, reálně hrozí, že s dnes používanými soubory nebudeme v budoucnu schopni pracovat.

Cerf varuje před ztrátou nekompatibilních dat


Cerf své obavy vyjádřil během svého vystoupení na slavnostní akci Computerworld Honors počátkem tohoto měsíce. Jeden z autorů protokolu TCP/IP řekl, že digitální obsah, který dnes používáme – sešity, dokumenty nebo vědecká data, bude jednoho dne ztracen. A ten den prý zřejmě nastane velmi brzy.

Jako příklad Cerf uvedl, že software Microsoft Office 2011, který používá na svém Macu, nedokáže přečíst soubor PowerPointu 97. „Vůbec neví, o co jde,“ řekl Cerf.

„Nedávám vinu Microsoftu,“ dodal Cerf, který nyní působí v Googlu jako viceprezident a hlavní internetový evangelista. Problém prý vidí ve zpětné kompatibilitě, kterou je velmi obtížné zachovat v delším časovém horizontu.

Skladování souborů na úložném disku podle něj nemá žádný význam, protože digitální obsah má nějaký smysl pouze za předpokladu, že existuje nějaký software, který jej dokáže otevřít. „Přitom můžeme ztratit schopnost porozumět samotným diskům,“ dodal.

Nejde přitom jen o soubory PowerPointu. Ztraceno prý může být i významné množství dat vytvořených vědci při simulacích. Řešení Cerf vidí v uchování metadat, který budoucím uživatelům prozradí podmínky, za kterých byla data uložena, jak byl nastaven příslušný software a jak data vlastně interpretovat. Cerf hovořil o jakémsi digitálním pergamenu, který daný obsah zachová čitelný i za tisíc let.

Podle Cerfa si je svět naštěstí tohoto problému vědom a již pracuje na vhodném řešení.

 


Úvodní foto: © V. Yakobchuk - Fotolia.com


Komentáře