Chytrá auta mají sdílet informace mezi sebou

Vědci testují systém pro bezpečnostní komunikaci mezi vozidly. Věří, že takový systém by mohl výrazně snížit počet dopravních nehod. Aktuálně bylo spuštěno jeho testování v jednom z amerických měst.

Chytrá auta mají sdílet informace mezi sebou


Test technologie pro chytrá auta, jak systém nazývají vědci z Michiganské univerzity, bude v okresním městě Ann Arbor probíhat po dobu jednoho roku. Na jeho konci by se v ideálním případě měla potvrdit teorie, podle které může systém snížit nehodovost motorových vozidel až o 80 %.

Vědci nainstalovali komunikační zařízení asi do 3 tisíc vozidel, vedle osobních automobilů také do nákladních vozů a autobusů. Vozidla díky tomu mohou sdílet informace o aktuální poloze, směru nebo rychlosti, a to nejen mezi sebou, ale také s jednotkami umístěnými v semaforech a jiných signalizačních zařízeních používaných na křižovatkách, v zatáčkách a na dálnicích.

Účel komunikačního systému je jediný: má řidiče upozornit na potenciálně nebezpečné situace, jako například když blízké vozidlo začne nečekaně brzdit, náhle přejde do jiného pruhu a podobně. Varování je přitom realizováno vizuálně i akusticky.

„Doprava zažije velké změny," nebojí se silných slov Jim Sayer, programový manažer a výzkumný pracovník. Zároveň však upozorňuje, že jeho tým není jediný, kdo se zlepšením bezpečnosti vozidel zabývá. „Je tu mnoho jiných aplikací zaměřených na bezpečnost a pohodlí, stejně jako na mobilitu a udržitelnost."

Jedním z hlavních hráčů v této oblasti je třeba Google, který dlouhodobě věnuje mnoho energie a prostředků do vývoje samořídících vozidel. Podle Anthonyho Levandowskiho, šéfa projektu, je cílem Googlu dostat první taková auta do běžného provozu během příštích deseti let. K tomuto účelu již také začala hledat vhodné partnery v americkém Detroitu, který je i přes velké ekonomické potíže stále centrem automobilového průmyslu.

Podobný projekt jako v Googlu je realizován také v agentuře amerického ministerstva obrany DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů). Kromě samořídících vozidel se však vládní organizace zajímá také o roboty, kteří by v autě nahradili člověka.

Vědci z Michiganské univerzity chtějí kromě lepší bezpečnosti dopravy docílit také snížení emisí a dát impulz ke vzniku nových technologií. Celý projekt navíc může být i jakýmsi stimulem pro nepříznivě se vyvíjející automobilové odvětví.

Úvodní foto: © Yves Damin - Fotolia.com


Komentáře