Nastal čas umístit datová centra do kosmu?

Bojíte se zlodějů, záplav či jiných živelných katastrof? Využijte datové centrum ve vesmíru, které chystá firma Cloud Constellation. Před rukou zákona vás ale podle všeho neochrání.

Nastal čas umístit datová centra do kosmu?


Už za tři roky by se na orbitu Země mohly objevit satelity, jejichž náplní bude poskytovat služby datových center a uchovávat patabajty dat. Zdá se vám to nemožné? Ne tak pro firmu Cloud Constellation, která s tímto projektem tento týden přišla.

Její satelity by totiž umožnily přístup k informacím organizacím i vládám odkudkoliv na světě. Její datová centra by dovolily číst a ukládat data, aniž by se musely využít současné pozemské internetové systémy včetně tisíců kilometrů optických či jiných vláken obepínajících Zemi. A nejde jen o přenos dat – satelity budou údaje i přímo uchovávat.

Datová centra i příslušné kabely jsou navíc na Zemi náchylná na různé průniky hackerů, současně je jejich provoz omezovaný různými regulačními nařízeními, třeba o tom, v kterém regionu se údaje mohou nacházet. Průchod přes celou řadu různých přepínačů či routerů, přenosy mezi různými poskytovateli apod.  – to všechno komunikaci zpomaluje a navíc každý tento článek v komunikačním řetězci něco stojí, takže se transport dat i prodražuje.

Systém SpaceBelt, který navrhla firma Cloud Constellation, by měl podle tvůrců představovat jediné místo, které by sloužilo pro transport i uchování dat, jak říká Scott Sobhani, šéf této firmy.

Například při zřizování mezinárodních poboček už firmy nebudou muset vyjednávat podmínky u lokálních poskytovatelů – stačí se prý obrátit jen na Cloud Constellation. Ta prý ale nebude prodávat tyto služby sama – vytvoří si síť cloudových partnerů, kteří je budou sami prodávat.

Systém bude kvůli zabezpečení využívat hardwarové prvky pro šifrování. Pokud se hackeři budou chtít napojit na satelit, budou potřebovat sofistikovanou pozemní stanici – a tu jen tak jednoduše nikde koupit nelze, tvrdí Sobhani.

Náklady na technologie odhaduje Cloud Constellation  na zhruba půl miliardy dolarů, začínat by se mělo s osmi či devíti satelity a posléze se má systém SpaceBelt rozšiřovat. Propojené satelity mají tvořit určitý druh cloudu, který dokáže nabízet různé služby – od transkódování videa až po ukládání surových bitů o kapacitě až petabajtů.  

Podle Tima Farrara, kosmického analytika TMF Associates, ale bude muset mít veškerý hardware certifikaci pro práci v kosmu, kde jsou poněkud obtížnější podmínky pro provoz než na Zemi – třeba kvůli kosmickému záření.  Tyto certifikované systémy přitom obvykle nabízejí nižší funkcionalitu a jsou dražší, než zařízení určená pro běžný provoz.

Mike Matchett, analytik Taneja Group, je přesvědčen, že myšlenka datových center v kosmu určitě není přitažená za vlasy, protože petabajty lze už dnes uchovávat v poměrně malém prostoru, takže by to v satelitu nemuselo dělat nějaké potíže.

Navíc každá nová generace storage systémů nabízí stále větší hustotu dat, takže lze očekávat, že kapacita na orbitě bude časem významně růst – a bude mnohem lepší už v čase vypuštění první satelitů SpaceBelt.

Prvními klienty těchto datových center by se mohli podle Matchetta stát finanční instituce, které jsou velmi citlivé na zpoždění  - a satelity by jim mohly přinést časy, kterých by nebyly u tradičních nadnárodních spojů schopné nikdy dosáhnout.

Úvodní foto: © farsh - Fotolia.com


Komentáře