Dell Foglight je zabiják virtuálních zombií

Foglight for Virtualization Enterprise Edition nyní dokáže identifikovat a potírat zdivočelé a opuštěné virtuální stroje.

Dell Foglight je zabiják virtuálních zombií


Společnost Dell aktualizovala svůj softwarový balík Foglight se snahou nabídnout organizacím řešení pro správu virtualizačních systémů s nepřehlednými tisíci běžících virtuálních strojů. John Maxwell, jeden z vedoucích pracovníků produktového managementu firmy Dell, k tomu říká: „Vytvořit virtuální stroj je jednoduché. Máme zákazníky, kteří jich spouštějí tisíce a tisíce. Ale jaký je životní cyklus takových virtuálních počítačů? V opravdu rozsáhlých virtuálních prostředích nemohou správci vědět, co je používáno a co ne.“

Nová verze produktu Foglight for Virtualization Enterprise Edition 7.0 bude prezentována na konferenci VMworld, která proběhne v San Francisku příští týden, společně s nástroji Foglight for Virtualization Standard Edition a Foglight for Storage. Všechny tyto program by také měly (nově) podporovat i poslední verze virtualizačních řešení WMware.

Foglight byl původně k dispozici pod názvem Quest vFoglight Pro a jak název naznačuje, Dell jej získal v roce 2012 spolu s celým portfoliem firmy Quest (kde byl i SonicWall a další známé produktové řady), kterou koupil za působivých 2,4 miliard dolarů. Spolu s jinými miliardovými akvizicemi virtualizačních nástrojů, které v loňském roce proběhly, to ukazuje na důležitost a budoucnost, která je přisuzována ekosystémům s virtualizovanými počítači.

Foglight for Virtualization obsahuje řadu nástrojů, které správu virtuálních strojů běžících na platformách WMware, Red Hat a Microsoft. Nejvýznamnější novou funkcí je schopnost mazat (ať už plně automaticky nebo ve spolupráci se správcem) zbytečné virtuální stroje, které se ukrývají v infrastruktuře WMware. Dokáže identifikovat například takzvané zombie, VM, které běží, přestože nejsou vidět v konzole VMware vCenter. V některých případech může jít o VM, u kterých správci smazali definice, ale zapomněli na vlastní běžící instance. Někdy může jít o virtuální stroj spuštěný neoprávněným uživatelem.

Foglight porovnává záznamy vCentra s reálně běžícím prostředím a zaznamenává rozdíly. Velkou problémovou kategorií jsou také nepoužívané bitové kopie a zastaralé zálohy, které leží zapomenuty v úložišti. K mrhání výpočetních prostředků ale dochází i neadekvátním alokováním pamětí a virtuálních procesorů a Foglight může navrhnout vhodnější parametry nastavení pro nadále používané VM.

Celá rodina nástrojů by měla být k dispozici ke konci srpna a ceny budou počítány podle počtu reálných procesorů (per socket).

 

Úvodní foto: © vege - Fotolia.com


Komentáře