Dell přepracovává plány na svůj veřejný cloud

Vzápětí po akvizic společnosti specializující se na správu prostředků rozmístěných po několika veřejných cloudech Dell prohlásil, že přepracuje plány na svůj veřejný cloud.

Dell přepracovává plány na svůj veřejný cloud


Přibližně rok společnost Dell vysílá „signály“ o tom, že plánuje vybudovat veřejný cloud postavený na platformě OpenStack (s otevřeným zdrojovým kódem), což je výsledek iniciativy, jejíž je Dell oficiálním členem. Jde o otevřený software umožňující společnostem spouštět cloudy typu IaaS na standardním hardwaru. Vývoj softwaru v rámci licence Apache zahájily v roce 2010 společnosti RackSpace a NASA.

Dell tento měsíc zakoupil Enstratius, společnost specializující se na správu prostředků umístěných na různých cloudových platformách. Navíc došlo k navázání spolupráce s OnApp, která nabízí zákazníkům spouštění veřejných cloudových služeb pomocí své proprietární platformy. Současně ze společnosti Dell odešlo několik členů týmů, které na projektech spojených s OpenStackem pracovali.

Jak se zdá, tak vše nakonec bude jinak. Již na počátku tohoto roku zástupci Dellu prohlásili, že čekají, až OpenStack dozraje a že jejich veřejný cloud nemusí být letos spuštěn. A tento týden tiskový mluvčí Dellu prohlásil, že vzhledem k akvizici dochází k přepracovávání plánů s tím, že konkrétnější informace budou uveřejněny během několika týdnů.

Řada veřejných cloudů postavených na OpenStacku ale již existuje, provozuje je například HP a samozřejmě RackSpace, který patři k zakládajícím členům iniciativy. Práce na projektech spojených s OpenStackem přitom začaly již před dvěma roky a většina úsilí byla zaměřena na zákazníky, kteří chtějí stavět privátní cloudy běžících ve vlastních datacentrech. Nabídka měla být postavena na serverech Dell, distribuci OpenStack postavené na Ubuntu a správě řešení prostřednictvím softwaru Crowbar.

Dell ovšem již provozuje IaaS (Infrastructure as a Service) na platformě VMware VCloud, která běží v datacentrech Dellu. Veřejný cloud postavený na OpenStacku bylo celou dobu interně chápán jako doplňkový produkt. Některé prvky této strategie přitom byly úspěšné, například Dell Boomi cloud, který je integrační platformou umožňující zákazníkům snadno přenášet procesy a data mezi cloudy a proprietárnímí datacentry.

V každém případě podle analytiků častější změny v jednotlivých projektech Dellu nejsou žádné překvapení a vypovídají především o interní situaci a nikoli o míře zralosti technologie, jako je OpenStack. OpenStack se stále ještě vyvíjí a dalo se očekávat, že Dell zvolí konzervativnější přístup místo ohlašovaného agresivního vstupu na scénu.

Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com


Komentáře