Devět důvodů, proč by měl být Blu-ray úspěšný

Podle posledních čísel z trhu prodej Blu-ray přehrávačů i příslušných médií i přes ekonomickou krizi roste. Absolutním vítězem v prodejnosti je sice stále starší technologie DVD, nicméně situace se rychle mění.


David Carnoy ze serveru CNET se ve svém článku rozepsal o devíti důvodech, které mají zajistit formátu Blu-ray úspěch na trhu. Jeho pohled je však až příliš nekriticky a realita pravděpodobně nebude až tak optimistická. Proto se kolegové ze slovenského IT News rozhodli na tyto body podívat z trochu jiného pohledu.

1. Digitální distribuce v nejbližší době nenahradí fyzická média
Největším soupeřem Blu-ray je stále se zrychlující a dostupnější internet, pomocí kterého lze dnes stáhnout film i v HD kvalitě velmi rychle. Carnoy tvrdí, že digitální distribuce není připravená na to, aby "přebrala vedení", neboť v současnosti trpí mnoha nedostatky. Vyřešení většiny problémů je však jen otázkou času a s dalším rozšiřováním internetu budou fyzická média pravděpodobně ustupovat. Navíc při dnešních cenách pevných disků je podle redaktorů IT News údajně výhodnější a pohodlnější skladovat data přímo v počítači (ovšem při selhání tohoto disku je pak uživatel vždy rád za každou zálohu na optických médiích - poznámka Computerworldu).

2. Mít jeden standard je výhodou
V tomto bodu Carnoy poukazuje na neorganizovanost digitální distribuce, kde neexistuje jeden standard, který by určil pravidla pro všechny. Naopak prý existují různé zájmové skupiny a uživatel zůstává uvězněný uprostřed tohoto dění.

3. Blu-ray nebude nahrazený v nejbližší době jiným optickým formátem
I samotná společnost Sony potvrdila, že se nechystá nahradit Blu-ray v nejbližších letech žádným jiným formátem, což však jako záruka nestačí. V současnosti se i možnosti zálohování dat přesouvají výrazně na internet, kde vznikla řada on-line zálohovacích služeb.

4. Ceny HD ready televizorů budou i nadále klesat
I napříč a nebo možná díky hospodářské krizi budou ceny velkých televizorů pokračovat v klesajícím trendu a obraz v high definition si bude moci dopřát stále větší množství uživatelů. Ti si pak budou moci lépe uvědomovat nedostatečnou kvalitu formátu DVD.

5. Ceny Blu-ray přehrávačů také klesnou
V příštím roce by se měly na trhu objevit Blu-ray přehrávače s cenou po úrovní 100 dolarů, což by k jejich koupi mělo motivovat více lidí. Při takovéto ceně o využití HD začnou uvažovat i lidé, které by jinak podobná myšlenka ani nenapadla a pořizovat si jen mírně levnější DVD přehrávač ztratí smysl.

6. Ceny Blu-ray disků se přiblíží k DVD
Náklady na lisování Blu-ray disků jsou už dnes v některých případech podobné jako u DVD a s postupným rozšiřováním tohoto formátu se budou už jen snožovat. Proto by se i prodejní cena filmů měla brzy dostat na rozumnou úroveň a neklást tak překážky rozšiřování HD. Důležitý ale bude i pokles zapisovacích médií BD-R, které v současnosti při srovnání ceny a kapacity vychází oproti DVD stále značně nevýhodně a nemotivují uživatele PC ke koupi Blu-ray vypalovaček.

7. Sony prodá ještě mnoho konzolí PlayStation 3
Společnost Sony chytře využila svoji herní konzoli PlayStation 3 jako hlavní nástroj pro šíření Blu-ray a nebýt jí, kdo ví, jak by souboj s konkurenčním formátem HD DVD od Toshiby dopadl. V každém případě konzole PlayStation 3 se dále úspěšně prodávají po milionech, což výrazně zlepšuje statistiky penetrace Blu-ray přehrávačů.

8. Sony si nemůže dovolit, aby Blu-ray neúspěch
Důležité je také si uvědomit, že formát Blu-ray je pro Sony velmi důležitý a dá se proto očekávat, že ona i její partneři udělají vše proto, aby byl úspěšný.

9. Sony a její partneři vymyslí způsob, jak dostat Blu-ray do povědomí veřejnosti
Tento bod zní skoro jako Carneyovo přání. Problém je, že stále řada lidí pojem Blu-ray ani nezná a pokud ano, tak netuší, jaké výhody by jim mohl přinést. Jeho propagace je pak velmi důležitým bodem pro úspěch.

 

Zdroj: IT News.skKomentáře