Dohledové systémy s IP kamerami jsou výhodnější

Síťové kamery přinášejí výhody ve srovnání s analogovými a umožňují plně digitální řešení dohledu – říká Petr Tošner ze společnosti Axis Communications.

Dohledové systémy s IP kamerami jsou výhodnější


Jaký vývoj pozorujete mezi analogovými kamerovými systémy a řešeními založenými na IP kamerách?
Analogové kamery jsou na ústupu již několik let, i když velkou část trhu konverze k IP kamerám ještě čeká. Je to nezvratitelný proces – podobně jako na trhu fotoaparátů – analogové fotoaparáty zůstaly jen pro sběratele, fandy nebo velmi specifický způsob využití. Společnost IMS Research ve zprávě o trhu videodohledu uvádí, že podíl síťového videa na celkovém trhu videodohledu byl v roce 2011 zhruba 40 procent. Tento podíl poroste, v roce 2016 by měl být již 60 procent.

Chápu však situaci konkrétních zákazníků, kteří v minulosti investovali do analogových systémů a logicky se zdráhají jich vzdát. Pro ty jsou zajímavým řešením videoenkodéry, které představují přemostění od analogového k síťovému řešení. Enkodéry digitalizují a přenášejí video z analogových kamer přes síť. Zákazník tak může využít mnohé z výhod síťového videodohledu – např. má přístup k záznamu z jakéhokoli počítače.

Můžete srovnat možnosti a výhody současných analogových a IP kamer?
Síťové kamery přinášejí deset hlavních výhod ve srovnání s analogovými (viz nedávný článek v Security Worldu). Řeší problém s prokládanými řádky a napájení přes Ethernet šetří peníze při instalaci, a přitom zvyšuje spolehlivost systému. IP kamery také přinášejí bezprecedentní kvalitu obrazu. Dále je možno do síťové kamery integrovat inteligenci, zvuk a funkci PTZ (Pan/Tilt/Zoom). Lepší je rovněž zabezpečení komunikace díky univerzální a levnější infrastruktuře síťových řešení. IP kamery umožňují plně digitální řešení bez nutnosti limitující konverze.

Postupně klesá TCO (Total Cost of Ownership) síťového řešení ve srovnání s analogovým, hranice se postupně snižuje – nyní je to pět až deset kamer. Samostatnou kapitolou jsou pak softwarová řešení partnerů (Application Development Partners), která se síťovými kamerami přinášejí zákazníkům z různých odvětví řešení od bezpečnosti až po optimalizaci podnikání. Situace na trhu je také stále příznivější pro menší zákazníky – zejména díky snižující se ceně síťových kamer.

Objevují se v oblasti IP kamer nějaké nové technologie?
Nedávno představil Axis technologii Lightfinder, která umožňuje pořídit kvalitní obraz i za špatných světelných podmínek. Zvyšují se rovněž kvalita a rozlišení obrazu u termálních kamer a zlepšuje se odolnost kamer proti extrémním teplotám a pokusům o fyzické poškození. Vnější rozměry IP kamery se také postupně zmenšují.

Společnost Axis v první řadě usiluje o maximální kvalitu výrobků bez nutnosti servisu – to ji odlišuje od levnější konkurence z Asie, a přitom přináší výhody uživatelům. Přispívá k tomu náročné testování před dodáním zákazníkovi.

Jaký je současný stav a které trendy na trhu v oblasti IP kamer očekáváte?
Společnost IMS Research ve správě o trhu videodohledu (CCTV and Video Surveillance Equipment – 2012) uvádí, že Axis nejen potvrdil první pozici na světě v oblasti síťových kamer (byla světovou jedničkou již předminulý rok), ale předběhl konkurenty i na celkovém trhu kamer pro videodohled – analogových a síťových dohromady. To je pro naši firmu výrazné zlepšení ve srovnání se třetím místem v minulém roce. Předpokládám, že v příštích pěti letech poroste trh s IP kamerami asi o 25 procent ročně. Společnost Axis, která jako první vyrobila IP kameru, se v současné době plně soustřeďuje na vývoj technologicky nejvyspělejších modelů.

Úvodní foto: © semisatch - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 13/2012
Celé toto vydání lze zkoupit elektronicky
Komentáře