Dvaadvacet bezplatných aplikací pro sdílení obrazovky

Potřebujete sdílet svou obrazovku s kolegy pro lepší spolupráci nebo se připojit k počítači na dálku? Ať už potřebujete cokoliv, stačí si vybrat z těchto 22 aplikací a určitě najdete, co potřebujete.

Dvaadvacet bezplatných aplikací pro sdílení obrazovky


Náhlý nárůst práce z domova kvůli nemoci Covid-19 vytvořil veliký nátlak na konektivitu. Společnosti se nyní snaží najít způsoby, jak spolupracovat na dálku, a shání aplikace či služby, které dokážou tyto potřeby naplnit.

Sdílení obrazovky, kde jeden člověk sdílí svou plochu či aplikaci s ostatními lidmi, obvykle slouží k jednomu ze tří účelů:

  1. Rychlá spolupráce a komunikace mezi spolupracovníky
  2. Komunikace se zákazníky (například sdílení prezentace)
  3. Technická podpora pro lidi, kteří potřebují vyřešit počítačový problém na dálku

Právě díky těmto využitím se sdílení obrazovky považuje za velmi důležitou funkci pro mnoho druhů aplikací a služeb od videokonferencí až po vzdálený přístup k aplikacím. Navíc existuje mnoho nástrojů, které mají sdílení obrazovky jako svou hlavní funkci.

Mnoho těchto aplikací je momentálně dostupných zdarma. Časová omezení, počet účastníků a další omezení jsou často zrušena, alespoň prozatím.

Zde je přehled aplikací a služeb, které nabízejí sdílení obrazovky zdarma, seřazený podle zaměření daného nástroje (vzdálený přístup, konference a samostatné sdílení obrazovky). Mějte na pozoru, že mnoho z těchto nástrojů se nehodí na sdílení citlivých dat. Všechny společnosti, které potřebují sdílet tajné informace, by se měly poohlédnou po produktech pro firmy.

Aplikace zaměřené na sdílení obrazovky

Dead Simple Screen Sharing

Dead Simple umožňuje sdílení obrazovky pomocí internetového prohlížeče. Stačí nainstalovat rozšíření do Chromu či Firefoxu, není potřeba se registrovat. Pomocí odkazu lze sdílet celou obrazovku, nebo jen jedno okno. Základní plán umožňuje jen sdílení obrazovky a audio, další plán podporuje i videokonference a stojí 18 dolarů za měsíc.

Mikogo

Bezplatná verze Mikogo dovoluje prezentujícímu sdílet obrazovku, dokument či aplikaci s jedním dalším člověkem. Účastníci si nemusí nic stahovat ani instalovat. Hlasové konference a připojení na dálku je také dostupné, videokonference již nikoliv. Služba momentálně nabízí 14denní verzi Mikogo Professional, která umožňuje sdílení až s 25 účastníky. Po uplynutí zkušební doby se účet automaticky převede na bezplatnou verzi.

Screenleap

Screenleap vám povoluje sdílet svou obrazovku instantně s jakýmkoliv zařízením s prohlížečem. Sdílení podporuje Windows, Mac, iOS, Android a další systémy, které podporují Chrome. Pro sdílení stačí kliknout na “share your screen now”. Verze zdarma nepodporuje zvuk a videokonference, můžete však komunikovat pomocí chatu. Další omezení bohužel povolují jen 40 minut denně, 8 účastníků a maximálně dvě konference. Základní plán si můžete pořídit za 15 dolarů měsíčně.

Show My PC

Prezentující si stáhne aplikaci a obdrží kód, pomocí kterého se mohou ostatní připojit. Účastníci sice vidí sdílenou obrazovku, ale nemohou nic ovládat. Zvuk ani videokonference podporovány nejsou. Společnost také nabízejí nástroje pro vzdálený přístup za 5 dolarů měsíčně.

Sdílení obrazovky pomocí videokonferencí

AnyMeeting

Plán pro videokonference obvykle stojí 13 dolarů měsíčně za uživatele, do konce roku 2020 je však dostupný zdarma. Společně s nástrojem pro konference také obdržíte sdílení obrazovky pro plochu, aplikace i jednotlivé záložky v prohlížeči. Účastníci také mohou na sdílenou obrazovku v reálném čase přidávat poznámky.

Cisco Webex

Cisco nedávno zrušilo omezení pro uživatele služby Webex. Plán zdarma nyní podporuje až 100 účastníků, HD video, sdílení obrazovky bez časových limitů (dříve 40 minut). Služba od vás vyžaduje jen registraci do Webex Meetings.

Discord

Discord byl původně vytvořen pro hráče, kteří hledali způsob, jak se spojit. Podporuje hlas, video, text, sdílení obrazovky a mnoho dalšího. Uživatelé se připojují do vytvořených kanálů. Discord lze používat pomocí aplikace či na webu, existuje i verze pro telefony. Je úplně zdarma, jen se všichni uživatelé musí zaregistrovat.

Google Hangouts

V Google Hangouts máte možnost sdílet svou obrazovku. Během hovoru můžete vybrat prezentujícího, jehož obrazovka se bude sdílet. Hangouts je k dispozici zdarma, potřebujete jen Google účet, který většina lidí již vlastní. Uživatel mohou vytvářet schůzky pomocí Google Kalendáře, který dá všem účastníkům URL schůzky. Můžete si také pořídit firemní verzi nazvanou Google Hangouts Meet jako součást produktu G Suite.

Jitsi Meet

Tato multiplatformní, open source služba podporuje sdílení obrazovky během videokonferencí. Obsahuje také možnost sdílet YouTube videa. Pro použití není potřeba žádná registrace ani instalace. Hovory lze provádět přímo na webové stránce, přičemž rozšíření pro Chrome je také k dispozici. Do hovorů se uživatelé připojují pomocí unikátní URL a mohou spolu volat a psát si.

Proficonf

Verze zdarma nabízí neomezenou délku hovoru pro dva účastníky společně se sdílením obrazovky, nahráváním souborů, sdílením médií (například YouTube) a virtuální tabuli. Vylepšené verze Pro a Premium povolují více až 250 účastníků a umožňují vytvářet permanentní místnosti. Prezentující se musí zaregistrovat.

Skype

Skype je jednou z původních aplikací pro videokonference. Nyní umožňuje pořádat videohovory bez potřeby instalace a registrace. Sdílení obrazovky je také dostupné zdarma. Společnosti, které potřebují více než jen videokonference, mohou využít aplikaci Teams také od Microsoftu. Teams lze sehnat zdarma nebo jako součást Office 365.

UberConference

Zadarmo získáte možnost až 10 účastníků, hovory jsou však omezeny na 45 minut. Pro připojení k hovoru je potřeba PIN, který lze však sdílet pomocí kalendáře. Obrazovku začnete sdílet pomocí tlačítka Share v menu. Plnou verzi si můžete pořídit za 15 dolarů měsíčně.

Whereby

Hovory Whereby se provádí pomocí prohlížeče, účastníci nemusí nic stahovat ani se registrovat. Zadarmo máte k dispozici jednu konferenční místnost pro jednoho prezentujícího a čtyři účastníky. Verze Pro a Business nabídnou více místností a účastníků. Ke sdílení obrazovky máte navíc k dispozici i možnost sdílet YouTube videa.

Zoom

Základní plán zdarma poskytuje neomezený počet schůzek a nemá časové limity pro hovory mezi dvěma lidmi. Konference pro tři až sto lidí jsou omezeny na 40 minut. Tento limit lze zrušit zakoupením lepšího plánu. Sdílet lze obrazovku, aplikaci, tabuli, a dokonce i připojený iPhone či iPad.

Sdílení obrazovky pro vzdálený přístup

AnyDesk

Aplikace AnyDesk podporuje vzdálenou plochu na ohromném množství operačních systémů, například Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome OS a dokonce Raspberry Pi. Pro osobní použití je zdarma, verze pro firmy začíná na 11 dolarech měsíčně.

Chrome Remote Desktop

Pomocí Chrome Remote Desktop se můžete připojit na další počítač přes Chrome, Chromebook, Android nebo iOS. Lze využít na krátkodobé připojení za účelem technické podpory nebo na dlouhodobé pro přístup k aplikacím a souborům na dálku. Lze se připojit na Windows, Mac, Linux a další.

LiteManager Free

Verze zdarma obsahuje všechny hlavní nástroje pro vzdálené připojení jako běžný LiteManager (kromě videohovorů a nahrávání). Můžete jej využít k ovládání až třiceti počítačů.

MingleView

MingleView je peer-to-peer aplikace pro vzdálenou plochu, která také podporuje online schůzky a prezentace s vašimi přáteli a kolegy. Účastníci se mohou připojovat a ovládat počítače pomocí šestimístného ID. Aplikace je zdarma a podporuje neomezený počet připojení a účastníků. Funguje bohužel pouze na Windows.

Remote Utilities

Tento program vám umožní připojit se k dalšímu počítači přes LAN nebo internet. Verze zdarma obsahuje 16 druhů připojení, schopnost obejít firewall a připojení přes internet pomocí ID nebo IP adresy. Placené varianty jsou také k dispozici.

TeamViewer

Pomocí TeamVieweru se můžete připojit k jakémukoliv počítači nebo serveru během pár vteřin a ovládat jej tak, jako by jste u něj seděli. Kromě sdílení obrazovky můžete také s uživateli sdílet video a audio, nebo můžete ukazovat jen určité části obrazovky nebo aplikace. Dále obdržíte chat, sdílení souborů a virtuální tabuli. Aplikaci je potřeba stáhnout, pozvánky ke schůzi můžete posílat emailem. TeamViewer je zdarma pro nekomerční použití, které zahrnuje studenty, přátele a rodinu.

UltraViewer

UltraViewer můžete využít k poskytování technické podpory dalších počítačů. Můžete také posílat zprávy a soubory pomocí chatu. Podporu více sdílených obrazovek, ale je k dispozici jen na Windows (XP, 7, 8, 10 a Windows Server).

VNC Connect

VNC Connect je zcela zdarma pro domácí použití. Poskytuje bezpečné připojení k pěti dalším počítačům z jakéhokoliv zařízení s aplikací VNC Viewer. Pro domácí použití bohužel neobdržíte žádnou podporu ze strany společnosti. Můžete si také vyzkoušet 30denní verzi Professional nebo Enterprise. Pro použití musíte nainstalovat aplikaci VNC Server na počítač, k němuž se chcete připojit a VNC Viewer na zařízení, jež použijete k připojení. Obě aplikace jsou k dispozici na mnoho operačních systémů jako je Windows, Mac, Chrome OS, Android a iOS.

Úvodní foto: © Christos Georghiou - Fotolia.com


Komentáře