Enterprise cloud: Nejčastější otázky

Veřejný cloud, privátní cloud, hybridní cloud a multicloud: spousta pojmů, mnoho zmatku. Který cloud je ale ideální právě pro vaší organizaci? Napovíme: pravděpodobně nebude jen jeden.

Enterprise cloud: Nejčastější otázky


Podle nedávné studie IDC počítá až 82 % společností s tím, že do roku 2020 budou používat tři nebo více druhů cloudu, včetně on-premises, virtuálního privátního či sdíleného veřejného cloudu od vícero dodavatelů. Ideálně k tomu navíc chtějí jeden cloud, který všechny ostatní propojí.

Tím se dostáváme k podnikovému, nebo také firemnímu cloudu (používá se však pojem enterprise cloud). Enterprise cloud vám dává jednotný vstupní bod ke správě celé IT infrastruktury a souvisejících aplikací v jakémkoliv rozsahu. Jde však zároveň o další cloud v už tak přeplněné oblasti. Možná proto panuje kolem enterprise cloudu tolik nezodpovězených otázek – obzvláště na téma „k čemu vlastně slouží“ a „v čem je odlišný“.

Odpovězme proto na opakující se dotazy zde, přehledně a srozumitelně.

 

1. Co je Enterprise cloud?

Enterprise cloud vám umožní snadnou správu zdrojů, zvýší flexibilitu a usnadní správu cloudu ve vašem datovém centru. Staví na stejném principu jako veřejný cloud: snadné škálování, odolnost a dostupnost jsou prioritou. To vše je ovšem dostupné v přehledném portálu, kde lze skrze konzoli vaše cloudy a datová centra spravovat. Pomocí podnikového cloudu můžete snadno rozšířit svůj veřejný cloud; hybridní je už v podstatě vestavěn.

 

2. V čem se enterprise cloud liší od veřejného (AWS, Azure apod.?)

Data centra AWS a Azure ovládá Amazon, resp. Microsoft, a z většiny tak data leží mimo vaši organizaci. Uživatele navíc nutí vytvářet a implementovat aplikace, které vyhovují procesům a architekturám těchto cloudových obrů. Enterprise cloud nabízí to nejlepší z obou světů: veřejný cloud ve vlastní serverovně podpořený technologií, která je pro vaši organizaci nejvhodnější a pomocí které lze jednoduše a flexibilně spravovat data – ve veřejném cloudu, je-li to potřeba.

 

3. Jaké aplikaci v enterprise cloudu běží?

Enterprise cloud je velmi vhodný pro aplikace, na něž se firmy spoléhají – od těžko převoditelných, zastaralých aplikací po ty nejmodernější, vytvářené přímo pro cloudová prostředí. Jako příklad lze uvést:

 • Business-critical aplikace: databáze Oraclu, E-Business Suite, SAP Business Suite, Microsoft SQL Server, Microsoft Dynamics, IBM DB2 a mnoho dalších
 • Aplikace pro instant messaging a podporu spolupráce: Microsoft Exchange a SharePoint, unifikovaná komunikační řešení typu Cisco UC, Avaya Aura nebo Microsoft Skype for Business
 • Virtualizace a privátní cloud: podpora Multi-hypervisor pro VMware ESXi, Microsoft Hyper-V nebo Nutanix AHV
 • Big data a cloudové aplikace: Splunk, Hadoop, MongoDB, Elastic a další
 • VDI a virtualizace aplikací
 • ROBO implementace
 • Vývojářské a testovací aplikace: Puppet, Docker, Chef

 

4. Jaké jsou hlavní výhody tohoto typu infrastruktury?

Enterprise cloud má jednu obrovskou výhodu: možnost volby. Získáváte to nejlepší z obou světů – nebo spíše obou cloudů: dostupnost veřejného cloudu včetně oblíbené pay-as-you-go struktury spolu s kontrolou a bezpečností, kterou dokáže nabídnout jen privátní cloud ve vlastním data centru. K tomu všemu je navíc Enterprise cloud navržen přímo pro potřeby podniků a často i jejich konkrétních nároků.

Další klíčové benefity zahrnují:

 • Možnost téměř okamžité implementace aplikací.
 • Možnost automatizace správy aplikací a přidělování specifických práv a/nebo služeb vlastníkům aplikací nebo vývojářům.
 • Snížení nákladů až o 60 %.
 • Svoboda vybrat si vlastní hardware a VMM řešení.
 • „Neviditelná infrastruktura“ vám umožní soustředit se přímo na samotné aplikace a služby poskytnutím nástrojů ke správě celého životního cyklu aplikací.

 

5. Pro jaké firmy je enterprise cloud určen?

Enterprise cloud vznikl specificky pro potřeby společností, a byl na míru vytvořen pro požadavky jak současných podnikových aplikací, tak jejich příštích generací. Krása podnikového cloudu však spočívá v demokratizaci cloudových aplikací. Firmy získají ty samé výhody nehledě na jejich velikost.

 

6. Co lidé od cloudu očekávají a proč je pro ně vhodný právě enterprise cloud?

Dnešní IT týmy mají od cloudu konkrétní očekávání: rychlejší komerční nasazení produktů a služeb, snadné škálování a možnost více se zaměřit na samotné aplikace a služby oproti infrastruktuře, na které běží. Enterprise cloud všechna tato očekávání plní díky svému vysokému výkonu, bezpečnosti a nižších nákladech ve srovnání s veřejným cloudem.Úvodní foto: Fotolia © Vladislav Kochelaevs


Komentáře