Enterprise cloud: Nejčastější otázky

Veřejný cloud, privátní cloud, hybridní cloud a multicloud: spousta pojmů, mnoho zmatku. Který cloud je ale ideální právě pro vaší organizaci? Napovíme: pravděpodobně nebude jen jeden.

Enterprise cloud: Nejčastější otázky


 

7. Pro koho je enterprise cloud určen?

Osvojení enterprise cloudu probíhá u všech typů společností včetně těch ve zdravotnictví, maloobchodu, finančních službách, výrobě nebo ve státních úřadech.

V podnicích ženou míru osvojení kupředu primárně IT oddělení, která se pokouší o modernizaci datových center. Chtějí výhody cloudu, jeho služeb a SLA spolu s bezpečností a kontrolou, na kterou jsou u on-premises serveroven zvyklí. Enterprise cloud poskytuje to nejlepší z obou světů. Na druhou stranu vlastníci společností a vývojáři aplikací rovněž na enterprise cloud přecházejí, neboť chtějí rychle dostat své produkty na trh, aniž by je IT zdržovalo.

Jejich zpětná vazba k fungování enterprise cloudu ukazuje řadu výhod služby, včetně zjednodušení IT, zlepšení růstu, úspor nákladů a snazší správy aplikací nebo využití inovativních technologií. Mezi nejoblíbenější specifika enterprise cloudu patří flexibilita, bezpečnost, dostupnost a snížení operačních nákladů za datová centra.

 

8. Jak dělá enterprise cloud podniky inovativnějšími?

Spolehlivost

Lákavým je enterprise cloud i díky tomu, že „prostě funguje“. Není třeba mít ve firmě specialistu a zaměstnanci netráví zbytečné množství času na tvorbě infrastruktury. Místo toho se mohou soustředit na to, co je důležité: služby a produkty.

Možnost volby

IT týmy mají díky enterprise cloudu spoustu možností: samy si vybírají hardware, cloud a další prvky infrastruktury, jako je virtualizace, síťové připojení nebo veřejný cloud, který už mají nebo chtějí a který se hodí pro aplikace, jež využívají.

Chytré utrácení

Společnosti se na enterprise cloud obrací také pro jeho systém placení, kdy zákazník utrácí jen za to, co skutečně využívá. Mezi platební možnosti patří CAPEX nebo OPEX a uspořené finance v IT lze utratit za vývoj nebo nákup dodatečných aplikací a služeb.

 

9. Jak dělá enterprise cloud IT týmy inovativnějšími?

Okamžitost

Jedno kliknutí pro aktualizace softwaru, získání nové funkčnosti a okamžité implementace bez jakýchkoliv potíží.

Specialisté se stávají architekty

Když odstraníte nutnost údržby infrastruktury, IT specialisté se mohou soustředit spíše na výstavbu funkční architektury k podpoře aplikací umožňujících společnosti škálovat růst a rozvoj.

Automatizace

Správa IT je plně automatizována a přizpůsobitelná jediným kliknutím.

Správa aplikací

S enterprise cloudem IT týmy už nemusí věnovat tolik času infrastruktuře, místo toho se mohou soustředit na správu životního cyklu aplikací. Veškerá data o aplikacích a procesech lze jednoduše propojit s jejich softwarovými blueprinty. Tyto návrhy poté lze jednoduše představit koncovým uživatelům v závislosti na jejich potřebách.

 

10. Je správa enterprise cloudu pod mojí kontrolou nebo ji zajišťuje prodejce?

Enterprise cloud dělá infrastrukturu „neviditelnou“ a správu velmi jednoduchou. Může zahrnovat lokální data centra, hostované serverovny i veřejný cloud. Správná odpověď na tuto otázku tedy zní: záleží na tom, kde se nachází vaše infrastruktura.

 

11. Propojuje se enterprise cloud s mými ostatními IT prostředími?

Možnost volby je velkou výhodou enterprise cloudu. IT týmy si vybírají hardware, hypervizor, softwarové prvky a služby veřejného cloudu, jaké chtějí; mohou u toho vzít v potaz vytížení i účel infrastruktury.

 

12. Je enterprise cloud hardwarové nebo softwarové řešení?

Softwarové. Software je tím, co umožňuje multicloudové operace. enterprise cloud spojuje privátní, veřejný a distribuovaný cloud, zjednodušuje infrastrukturu a správu aplikací nehledě na hardware; ať už zvolíte Nutanix, HP, Dell, Cisco, Lenovo nebo IBM.

 

13. Jaký je rozdíl mezi hybridním cloudem a enterprise cloudem?

Hybridní cloud spojuje vlastnosti privátního a veřejného cloudu; problémem tradičního pojetí hybridního cloudu je ovšem jeho dichotomie: nejmodernější a nejlepší cloudová řešení na jedné straně a dávno zastaralý hardware na té druhé. Enterprise cloud přivádí výhody cloudu do firemního data centra a zajišťuje obdobnou funkčnost u datového centra, privátního cloudu, a také u distribuovaného a edge cloudu. Posledním podstatným rozdílem je optimalizace enterprise cloudu pro správu a automatizaci aplikací; tradiční hybridní cloud není vhodný k automatizaci aplikací v multicloudovém světě.Úvodní foto: Fotolia © Vladislav Kochelaevs


Komentáře