Firma Umoove nabízí sledování pohybu očí

Vynález počítačové myši osvobodil uživatele počítačů od diktatury příkazových řádků a zahájil revoluci stolních počítačů. O desítky let později dotyková technologie uživatelům tabletů a chytrých telefonů umožnil uniknout přítěži klávesnic. Je ale možné, že právě nastává éra, kdy se zařízením nebude třeba vůbec fyzicky interagovat a dotýkat se ho – postačí pohyby očí a hlavy.

Firma Umoove nabízí sledování pohybu očí


Sledování pohybů očí není nic principiálně nového (viz například švédská firma Tobii), ale typicky je k tomu potřeba speciální hardware. Nyní ale malá izraelská společnost Umoove vyvinula řešení, které si vystačí s běžným fotoaparátem chytrého telefonu.

Nejde o nic jednoduchého, stačí si uvědomit, že telefon a jeho fotoaparát je v rukou (nebo ruce), které se třesou a současně nepřímo kopírují pohyby celého uživatele. Přitom se neustále mění scéna za zády (hlavou) uživatele, stejně jako její nasvícení. Technologie Umoove sleduje pohyby očí i hlavy uživatele, aby dosáhla uspokojivé přesnosti.

Podobné řešení nabízí i firma Samsung, jejíž poslední verze chytrého telefonu Galaxy S4, má zabudované sledování očí, ale to je dostupné pouze pro vlastní aplikace Samsungu. Umoove je proti tomu především nezávislá na hardwarové platformě a měla by být dostupná pro všechny vývojáře. Stejně jako v případě Samsungu, nemá tato technologie nahradit dosavadní ovládací rozhraní, ale doplnit je. V řadě případů je ovládání prstem nejjednodušší, ale například při posouváním dlouhého seznamu je ovládání očima výrazně rychlejší. Totéž platí i pro některé typy her.

Možná se ale objeví i nové oblasti použití. Interaktivní reklamy a jejich uzpůsobení se tomu, kam se právě uživatel dívá, se samozřejmě samy nabízejí (či doslovně vnucují). Méně triviální je již možnost diagnostiky autismu u dětí (které se v kontrastu k dětem zdravým vyhýbají přímému pohledu do tváře, ať už skutečné nebo na obrazovce).

Dalším příkladem je koupě brýlí na internetu, kde jeden z požadovaných parametrů je vzdálenost mezi očima. A čistě praktické je bezdotykové ovládání v prostorách jako jsou kuchyně, chemické provozy nebo vyšetřovny, kde lékaři používají rukavice.

Společnost Umoove práce na projektu zahájila před 3,5 lety a jak podotýká Yitzi Kempinski, jeden ze tří zakladatelů, v té době byla jediným telefonem s čelní kamerou Nokia s operačním systémem Symbian. Od té doby byl algoritmus a implementace několikrát přepracované. V současné době je již k dispozici SDK, které je možné zakoupit, a zbývá vyřešit spíše problematiku soukromí uživatele.

Lze očekávat, že řada uživatelů bude mít výhrady proti tomu, aby byly neustále pod dozorem vlastního zařízení a ostatně, sledování pohybů očí má již vlastní historii zneužívání, například při pokusech o identifikace homosexuálů (podle reakcí zornic na určité typy obrazů) na počátku šedesátých let, během studené války...

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře