Firmy přichází na chuť privátním virtuálním světům

Používání virutálních 3D světů pro firemní účely se stává čím dál více populárnějším. Odborníci proto uvažují o možnostech, jak zlepšit jejich bezpečnost.


Jednání, konference a vzdělávací programy ve virtuálním světě jako je třeba Second Life mohou být mnohem zajímavější a produktivnější než tradiční online komunikace a telefonní hovory a méně nákladné než osobní setkání, která jsou navíc i časově náročná. Některé firmy však o jejich využití stále jen uvažují, protože se obávají bezpečnostních rizik, která sebou veřejné virtuální světy přináší. Řešením by pro ně mohly být privátní platformy fungující za firemním firewallem.

„Jakmile máte vlastní platformu běžící za zdmi společnosti, dostáváte se na stejnou úroveň zabezpečení, jako při používání intranetových aplikací,“ říká Steven Russell, výzkumník v Siemens Corporate Research. Právě Siemens nyní na svých vlastních zaměstnancích testuje produkty postavené na OpenSim, open source platformě simulující uživatelské rozhraní, obsah a skriptovací funkcionalitu trojrozměrného virtuálního světa Second Life.

Podle Candemira Toklu, programového manažera v Siemens Corporate Research, jsou zaměstnanci reprezentovaní vlastními avatary ve stejném prostředí s virtuálním modelem konkrétního produktu schopni snáze diskutovat o jeho vzhledu, funkcionalitě a dalších vlastnostech, aniž by firmy museli vynaložit sebemenší náklady na cestování nebo investovat do hologramů á la Star Trek.

Ačkoliv zatím není firemní používání virtuálních světů tak časté, podle Gartneru jejich popularita brzy vzroste právě díky bezpečnějším platformám odpovídajícím podnikovému prostředí. „Nedivil bych se, kdyby bylo používání virtuálních světů jednou tak samozřejmé jako jednání v konferenční místnosti nebo komunikace přes telefon,“ říká analytička Carol Rozwell.

Přesto mají virtuální světy svá rizika. Kromě těch bezpečnostních i společenská. „Dělal jsem v Second Lifu prezentaci skupině advokátů na ostrově IBM, když ke mně náhle přistoupil nevhodně oblečený avatár a začal mi dělat návrhy,“ říká Robert Scott z texaské právní společnosti Scott and Scott. U soukromých světů je riziko takové situace samozřejmě nižší.Komentáře