Google chce rozpoznávat obličeje osob díky sociálním sítím

Google si podal žádost o patentování technologie, která využívá funkce pro rozpoznávání tváří a veřejně dostupných dat ze sociálních sítí k identifikaci druhých osob.


Společnost Google si u Evropského patentového úřadu podala žádost o registraci nové technologie, která umožňuje identifkovat člověka podle fotografie, přičemž k ověření totožnosti jí slouží sociální sítě. Jak by takový systém měl fungovat, popisuje Google v patentové přihlášce. „Po obdržení dotazu v podobě jedné či více fotografií obličeje se systém pokusí vyhledat obličej s několika shodnými znaky. Odpovědí tak může být jedna i více fotografií doplněné o další informace dostupné z různých zdrojů, ať už jde o komunikační a kolaborativní aplikace, sociální sítě či kalendáře,“ uvádí se v přihlášce.

Ve své podstatě tedy nová technologie nejprve zkoumá shodné znaky obličeje a poté pro větší přesnost využívá dat ze sociálních sítí. Lze očekávat, že největším zdrojem dat budou Facebook nebo Twitter, kde existuje stále velké procento uživatelů s veřejnými profily. U ostatních uživatelů se služba bude muset asi spokojit s profilovými fotkami.

Google již jednu technologii pro rozpoznávání obsahu z pořízených fotografií vlastní. Google Goggles však pracuje především s neživými objekty. Pokud pomocí této aplikace, dostupné pro telefony Android i iPhone, vyfotíte například obal knihy, služba na základě této fotografie dohledá všechny dostupné informace a zároveň vás třeba informuje, kde ji lze koupit. Nejnovější verze aplikace navíc funguje také na čárové kódy, reklamu v časopise a dokonce dokáže vyluštit i sudoku.

Zatímco však Google Goggles je spíše zábavnou aplikací, nová obličejová technologie jistě vzbudí vášnivé diskuze o její vhodnosti. Stačí si představit například situaci, kdy sedíte v kavárně. Spatříte pěknou ženu nebo muže, tak uděláte fotku a díky Googlu za chvíli přesně víte, o koho jde a co má rád. Taková aplikace by se klidně mohla jmenovat Stalking 2.0. Jde samozřejmě o pouhou úvahu, oficiálně o nové technologii ani nic nevíme. Pokud však Google s něčím podobným skutečně přijde, velkému rozruchu se jistě nevyhne.Komentáře