HP vyvíjí holografickou projekční technologii ve stylu Star Wars

Vyvíjená technologie by měla umožnit trojrozměrné zobrazení při obchodních jednáních podobně, jako například robot R2D2 zobrazoval hologram princezny Leii ve Hvězných válkách.


Budoucí obchodní schůzky by pak mohly umožnit 3D projekci účastníků třeba i na více místech současně a virtuální jednání na dálku by se mohla dále přiblížit realitě bez nutnosti komplikovaného cestování.

Koncept, který chce HP rozvíjet, představil CTO divize PSG společnosti Hewlett-Packard Phil McKinney tento týden na konferenci Emerging Display Technologies v kalifornském San José. Současné technologie zatím umožňují jen nepřesvědčivé holografické zobrazení v nízkém rozlišení, ale HP již prezentuje scénáře budoucího vývoje, které počítají se zdokonalením RGB laserů používaných pro vykreslování trojrozměrného obrazu. McKinney přiznává, že realistická holografie je ještě řadu let před námi, ale již existují její zárodky, jako má být například technologie Halo od HP, která umožňuje spolupráci a komunikaci osob ve vysokém rozlišení v rámci konferenční místnosti. Prvním krokem HP při dalším vývoji má být přenášení holografického obrazu v rámci jedné místnosti a dále by pak měla následovat i možnost přesunu diskutujících mimo místnost.

Phil McKinney dále informoval, že jeho společnost v současnosti pracuje na flexibilních displejích, které mají být vyrobeny z tenké polyethylentereftalátové fólie označované jako mylar. Uživatelé by si takové displeje mohli například napnout na stoly či na celé stěny a podporována by měla být i multidotyková technologie a zobrazení v realistických barvách. Komerční produkty založené na této technologii by se podle CTO společnosti Hewlett-Packard mohly na trh dostat za dva až tři roky.Komentáře