IBM: Na mobilní telefony za 5 let pronikne holografie

Kromě možnosti zobrazovat hologramy osob by mobilní telefony měly také posunout výrazně dále vylepšené lithium-iontové baterie.


Podle výzkumníků IBM budou za pět let mobilní telefony schopné zobrazovat v reálném čase pohybující se hologramy přátel a kolegů, se kterými právě telefonujeme. Paul Bloom, CTO společnosti IBM pro telekomunikační výzkum, říká, že 3D video technologie se nezadržitelně přesouvá na mobilní telefony a ty budou mít schopnost přinášet potřebné informace k vytvoření 3D hologramu, který následně budou promítat na libovolný povrch v životní velikost.

Podle Blooma se tak budou moci např. virtuálně setkávat skupiny kolegů, aniž by jednotliví účastníci těchto hovorů sami museli odejít ze svých kanceláří a místo toho, aby jste hledali řešení v manuálu, bude možné si zobrazit trojrozměrný obraz nějakého produktu a pomocí něj odhalit možné problémy.

IBM již pracuje na tomto konceptu ve svých laboratořích a Bloom odhaduje, že do pěti let bude hotový prototyp přístroje s popsanými schopnostmi. Je potřeba také ještě miniaturizovat kamery, používané pro vytváření hologramů a také upravit software pro příjem dat z těchto kamerů. IBM není jediná velká společnost, která věří holografii a např. HP nedávno informovalo o svých aktivitách v této oblasti, více viz článek HP vyvíjí holografickou projekční technologii ve stylu Star Wars.

Koncept hologramů na mobilních telefonech byl prezentován v seznamu nejdůležitějších inovací s názvem „IBM Next Five in Five“, který byl letos vydán již popáté a má shrnovat nejdůležitější technologické novinky, které v dohledné době změní život lidí. Dalšími důležitými inovacemi mají být např. vylepšené li-ion baterie, dále personalizovaná GPS navigace  či mobilní telefony používané jako senzory pro stopování seismických aktivit. Video z Youtube od IBM znázorňující tyto změny najdete pod článkem:Komentáře