IBM předvedlo grafenový procesor s frekvencí 155 GHz

Jedná se o zatím nejmenší procesor s grafenovými tranzistory od IBM, který je výrazně rychlejší než jeho předchůdce.


IBM rychle přibližuje grafenové tranzistory možnostem komerční výroby. Nový procesor předvedený výzkumníky firmy využívá tranzistory na frekvenci 155 GHz, které jsou o polovinu rychlejší, než v loňském modelu, kde pracovaly na 100 GHz.

Výzkumníci také předvedli, jak lze vyrábět výkonné grafenové tranzistory za použití standardních a relativně levných výrobních metod. To otevírá cestu komerční produkci grafenových čipů, říká Yu-Ming Lin, výzkumník IBM, i když konkrétní plány v této oblasti nebyly zveřejněny.

Polovodiče využívající grafen by měly přinést nárůst výkonu např. v oblasti bezdrátové komunikace a sítí, zpracování obrazu či radarových technologií. Grafen je jeden atom silní vrstva uhlíkových atomů strukturovaných v šestiúhelníkové struktuře podobné medové plástvi. Pokusné tranzistory, které IBM vyrábí, jsou vyvíjeny v rámci programu organizace DARPA pro vytvoření vysoce výkonných tranzistorů pro rádiové přenosy a armáda má o grafenové technologie poměrně velký zájem.

Výhodou grafenových tranzistorů je rychlejší pohyb elektronů než v klasických křemíkových tranzistorech, informoval Lin, což přináší vyšší možnosti přenosu dat mezi čipy. Tyto tranzistory ovšem nejsou zatím vhodné pro využití v klasických PC, ale spíše pro analogové procesy, kde není potřeba využívat stavy zapnuto – vypnuto.Komentáře