Intel do roka představí technologii podobnou Kinectu

Intel oznámil vytvoření nového fondu, který bude investovat do start-upů, jež se zabývají vývojem technologií umožňujících rozpoznávání bezdotykových povelů uživatele na počítači ve stylu technologie Kinect od Microsoftu.

Intel do roka představí technologii podobnou Kinectu


Intel v tomto týdnu uvedl v život fond s názvem Capital Experiences and Perceptual Computing, jenž má v příštích dvou nebo třech letech investovat sto milionů dolarů do zmíněných technologií. Společnost se tak rozhodla vypravit do oblasti pohybových senzorů určených pro spotřební elektroniku rok poté, co Microsoft vydal kamerku Kinect určenou pro Windows. Kinect, jenž byl původně určen pouze pro herní konzoli Xbox, může být využit v nákupních centrech, divadlech a na dalších veřejných místech, kde se dá prezentovat obsah na velkých displejích. Microsoft nedávno, uvedl, že předělá nejnovější kameru Kinect, jež je určena pro Xbox One, i pro použití ve Windows.

V září minulého roku Intel představil prototyp počítače, k němuž byla připevněna kamera od společnosti Creative, která uměla rozeznávat gesta, rozpoznávat lidské obličeje a naslouchat hlasovým pokynům. Kamera Creative s názvem Senz3D je podle Intelu stále ve vývoji, ale na trhu se objeví ještě v tomto roce. V září Intel ohlásil, že vydá SDK k podpoře této technologie, doposud se tak ale nestalo. Nyní společnost oznámila, že k notebookům společností Acer, Asus, Lenovo a Toshiba s procesory Intel Core bude přidáván Nuance Dragon Assistant.

Intel také oznámil, že pracuje s několika partnery OEM na integraci 3D kamery do několika zařízení založených na jeho platformě Intelu, jež budou dostupná v druhé polovině příštího roku. To nutně neznamená, že technologii bude dodávat Creative. „Zařízení, která budou schopná naslouchat pokynům uživatele, byla dlouhou dobu k vidění pouze ve fantastických filmech, nyní však již existují potřebné technologie proto, aby se mohla rozšířit mezi lidi,“ uvedl Arvind Sodhani z Intel Capital. „Náš nový fond bude investovat do start-upů a společností, které tyto technologie vyvíjejí. Pomůžeme jim tak v globálním rozvoji a technologii zajistíme potřebnou pozornost.“

Intel bude konkrétně investovat do společností, které vyvíjí dotykové aplikace, senzory a technologie zabývající se gesty, hlasem a rozpoznáváním emocí. Někteří experti však poukazují na to, že potřebné technologie už na trhu jsou. Například izraelská společnost PointGrab představila řešení, jež využívá webkameru na notebooku k rozpoznávání gest. Podle Assafa Gada z PointGrab se pak možnosti rozšíří s příchodem Windows 8.1, které přinesou podporu nových gest včetně podpory hands-free ovládání zvuku. Uživatel například bude moci využít gesta „pssst“, kdy si přiloží prst na rty a počítač automaticky ztlumí zvuk.

Úvodní foto: © sellingpix - Fotolia.com










Komentáře