Intel: Novým cílem pro cloud computing jsou otevřená datová centra

Společnost Intel na akci pořádané v prostorách institutu CERN představila několik nových iniciativ pod souborným názvem Cloud 2015. Tyto iniciativy usilují o vyšší interoperabilitu, bezpečnost a jednoduchost počítačového provozu ve formátu cloud-computing.


Cloud 2015 se opírá o tři klíčové prvky. „Federativní“ neboli sevřenější cloud, který umožní firemním uživatelům sdílet data po interních i externích cloudech; dále automatizovaná síť, která automaticky umožňuje bezpečný přesun aplikací a zdrojů a výrazně zvyšuje energetickou efektivitu datových středisek. V neposlední řadě je to pak cloud, který dokáže rozpoznat konkrétní zařízení a na základě toho určit, jaký druh aplikací, zpracování nebo příkazů by měl probíhat v cloudu nebo na vašem notebooku, inteligentním telefonu, případně jiném zařízení – čímž by byly vzaty v potaz specifické funkce konkrétního zařízení. Společnost Intel hodlá tyto cíle podpořit zabudováním nových funkcí do svých serverových procesorů Xeon.

Intel se také podílela spolu s dalšími asi 70 firmami na vytvoření Open Data Center Alliance. Jde o koalici firem, které dohromady investují do IT přes 50 miliard USD ročně a realizují projekty typu cloud computing. Členy řídicího výboru jsou mimo jiné BMW, China Life, Deutsche Bank, J. P. Morgan Chase, Lockheed Martin, Marriott International, National Australia Bank, Shell, Terremark a UBS.

Společnost Intel slibuje nabídnout řešení konzistantní v souladu s cíli Open Data Center Alliance. Intel chce údajně spolupracovat s výrobci hardwaru i softwaru a pomáhat v inovaci otevřených standardů, rozvoji internetu a vývoji otevřeného, interoperabilního a bezpečného cloud computingu, jenž bude sloužit nové generaci byznysu, filmů, her, hudby, sociálních médií a dalších webových služeb, které se v budoucnu objeví.     

Cílem programu Intel Cloud Builders je připravit cestu k realizaci vize Cloud 2015. Společnost Intel oznámila významné rozšíření tohoto programu, které svede dohromady přední poskytovatele systémů i softwarových řešení, aby společně vytvářeli recepty a návody k instalaci, údržbě a optimalizaci infrastruktury cloud computing.

Budoucí požadavky na infrastrukturu bude definovat zmíněná aliance, nicméně program Intel Cloud Builders má pomoci již teď tyto požadavky uvádět do praxe prostřednictvím komplexních řešení. Program nyní disponuje 20 rererenčními architekturami, přičemž další se ještě rýsují.Komentáře