Intel přichází s novou generací procesorů Xeon Phi

Nová řada procesorů v generaci Xeon Phi by se na trhu měla objevit ke konci letošního roku. Společnost se tímto krokem o další kousek přiblížila k vytvoření superpočítače dosahujícího rychlost v řádu exaflopů.

Intel přichází s novou generací procesorů Xeon Phi


Technologický milník spojený s dosažením výkonu v řádu exaflopů by měl vzniknout v roce 2018. Procesor, který v generaci Xeon Phi nese kódové označení Knights Corner, bude obsahovat nejméně 50 jader a za průlomově nízké spotřeby elektrické energie bude schopen řešit komplexní početní úkony. Informaci potvrdil Rajeeb Hazra, viceprezident Intelu, který je mimo jiné odpovědný za technické otázky.

Firma tak uskutečnila další krok k vytvoření superpočítače, jehož výkon by měl být zhruba stokrát vyšší než u dnešních nejrychlejších strojů. Výrobci procesorů Intel a Nvidia nyní soupeří o to, čí zařízení bude schopno provádět více kalkulací za vteřinu při zachování přiměřené spotřeby. Ví se dále, že vytvoření řady procesorů Phi je úzce navázáno na výzkum v oblasti technologií a matematiky.

Procesory Xeon Phi se stanou součástí řady Xeon, která se užívá standardně ve většině datových center pro provoz databází a cloudových řešení. Společnosti Intel ve vývoji struktury procesoru pomohly firmy jako je Qlogic a Cray. Ty se zaměřují zejména na vytvoření dostatečně širokého pásma pro přenos dat mezi jednotlivými moduly superpošítače.

Novinka od Intelu se považuje za krok, kterým firma reaguje na uvedení grafického procesoru Tesla od firmy Nvidia. Tesla je tvořena stovkami jader, která jsou již v provozu u superpočítačů. Je pozoruhodné, že pátý nejrychlejší počítač světa (Tianhe-1A), který se nachází ve výzkumném centru v Číně, kombinuje procesory od Intelu i konkurenční společnosti Nvidia. Nejvýkonnější stroj se momentálně nachází v USA, používá jej Národní institut Lawrence Livermora v Kalifornii.

První procesor generace Xeon Phi nazvala společnost Intel koprocesorem, protože k fungování (stejně jako procesor Xeon E5) potřebuje serverovou platformu. Nejnovější procesor této generace bude využíván v superpočítači pojmenovaném Stampede. Ten bude podle dostupných informací prezentován do konce letošního roku v počítačovém centru v americkém Texasu.

„V Xeonu Phi nadále spatřujeme základ pro datová centra fungující na bázi velmi rychlého provádění výpočtů,“ řekl dále Hazra, podle kterého se tyto procesory budou provádět operace zejména při práci s videem nebo rendrováním v cloudech.

Podle Johna Hengevelda, vedoucího marketingu Intelu, bude trvat zhruba čtyři roky, než se výkon počítačů z řádu petaflopů zvýší na desítky a pouze rok, než vzroste výkon o další řád. Výkon podle slov Hengevelda poroste doslova exponenciální řadou a bude se nadále zvyšovat.

Zatím se přesně neví, kolik bude procesor s označením Knights Corner stát, ani za jakou dobu bude dostupný. Vedení firmy se ale nechalo slyšet, že s dalšími informacemi přijde ještě letos.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře