Intel sází na 5G síť, už připravuje vlastní čipy

Na vyvíjený, extrémně rychlý bezdrátový standard 5G, který má postupně nahradit stárnoucí 3G a 4G, již vsadil i Intel. Největší světový výrobce čipů oznámil sérii radio modemů schopných přenášet gigabyty dat za sekundu. Do prodeje mají přijít už v roce 2019, což je překvapivě brzy.

Intel sází na 5G síť, už připravuje vlastní čipy


Vůči 5G je pozitivní téměř celý IT průmysl, i například Qualcomm v nové síti vidí potenciál bilionů dolarů v obratu. Má sloužit především jako platforma pro samořiditelné vozy, naradit by mě 5G mělo také klasické kabelové modemy v domácnostech. Začátek celého systému však musí začít u přístrojů, které budou komplexní radiové vlny nové sítě podporovat, v čemž se Intel viditelně hodlá angažovat.

V sérii 5G modemů nebude chybět nejmodernější čip současné generace, XMM 7660, který funguje u existujících LTE sítí.

„Intel pomáhá budovat 5G superdálnici ze sítě přes cloud až ke klientovi,“ popisuje Chenwei Yan, viceprezident a generální manažer Client Computing skupiny Intelu v tiskovém prohlášení. „Intel také představuje portfolio produktů, které uspíší příchod 5G budoucnosti.“

K plošnému nasazení nového standardu samozřejmě nebude stačit jediná série čipů. Vyžaduje to na cloud připravenou, virtualizovanou 5G síť. Čipy Intelu by se dle přání firmy měly stát jedním ze základních stavebních kamenů nového řešení.

Série čipů XMM 8000, které Intel na rok 2019 připravuje, operuje ve vlnových pásmech pod 6 GHz. Umožní širokému spektru zařízení – od počítačů a smartphonů po set-top boxy nebo automobily – připojit se k 5G síti. Prvním čipem nové generace bude modem XMM 8060, vyjít má v polovině roku 2019.

„Bezdrátové sítě dneška jsou ekvivalentem dat spěchajících po dálnici s jediným pruhem; sítě budoucnosti budou muset být několikaprodouvými, superrychlými dálnicemi,“ uvádí Sandra Riveraová, viceprezidentka a generální manažerka Network Platforms skupiny Intelu v tiskovém prohlášení.

Nová řada modemů však má napomoci i rozšíření možností existujících LTE sítí.  Jeho čipy mají na čem stavět, společnost má 280 partnerů a více než 140 referenčních návrhů čipové architektury. Podle Yana však nebude pokrytí 5G hotové do roku 2019 nebo 2020, kdy modemy Intelu vyjdou. Ty tak budou ještě dobře podporovat postarší 2G, 3G a 4G.

„Minulý týden v Japonsku jsme testovali auto jedoucí 30 kilometrů za hodinu, které přijímalo a odesílalo data v gigabytových rychlostech,“ popisuje Alex Quach, viceprezident a generální ředitel programové strategie 5G v Intelu.

Investice do 5G je pro Intel důležitější i z dalšího důvodu, o kterém firma velmi nerada mluví –  v oblasti spotřebitelských a serverových procesorů jí ohrožuje AMD a i v dalších sférách podnikání dlouho spící gigant náhle objevuje znovuzrozenou konkurenci. Rozšíření portfolia a opětovné získání technologického náskoku je tak pro Intel klíčové.

Úvodní foto: Stephen Lawson, IDG NS


Komentáře