Hlavní navigace

Intel spoléhá na 32nm proces výroby a inovace

18. 1. 2009

Sdílet

Čistý zisk společnosti Intel ve čtvrtém čtvrtletí 2008 poklesl o 90 % díky zhoršení ekonomické situace a rekordním investičním výdajům. Tento výrobce však spoléhá na výrobu 32nm procesem, která by měla jeho produkty opět zefektivnit.

Intel ohlásil za čtvrtý kvartál 2008 čistý zisk 234 milionů dolarů, přičemž v roce 2007 to za stejné období bylo 2,27 miliardy. Analytici očekávali zisk 257,22 milionů. Výsledek je dán ztrátou 1,1 miliardy díky investicím a také nižším obratem 8,2 miliardy za čtvrtý kvartál.

Intel se zatím neodvážil představit výhled na první čtvrtletí 2009 díky ekonomické nejistoti a omezené viditelnosti vývoje, nicméně spoléhá na přechod k 32nm procesu, který zlevní výrobu a současně dále zvýší produkci Intelu. Současně také zvýší jeho konkurenceschopnost, protože ostatní výrobci procesorů s tímto přechodem počítají až o několik let později. Intel také v rámci restrukturalizací snížil meziročně počet zaměstnanců o 3 % a na konci roku 2008 pro něj pracovalo 84 000 lidí.

K přechodu na 32nm proces, jehož vývoj byl před nedávnem dokončen, se Intel staví tak, že je cílem jej zavést co nejdříve, jak to bude možné a další investice do jeho praktického uvedení jsou nyní maximální prioritou, tvrdí Stacy Smith, CFO Intelu. Smith také věří, že se Intelu podaří proniknout s novými čipy do takových segmentů trhu, jako jsou digitální televizory a set-top boxy. Podobně také spoléhá na další zájem o netbooky, neboť jen obrat z prodeje procesorů Atom stoupl mezikvartálně o polovinu na 300 milionů dolarů. Intel současně chce pokračovat i v investicích do vývoje nových produktů, aby mohl nabídnout sérii nových modelů po skončení recese. Současně se také počítá s rozšiřováním nabídky procesorů postavených na architektuře Nehalem do desktopů a notebooků a v druhé polovině tohoto roku by tam mohly vzniknout nové kategorie v rámci tohoto segmentu. Starší architektura Core 2 si však stále pravděpodobně udrží svoji pozici v mainstreamu.

Byl pro vás článek přínosný?