Technologický evangelista Intelu Manny Vara v pondělním rozhovoru vyřkl předpověď, že první počítače na tělo (wearable computers) by se na trh mohly dostat v rozmezí příštích dvou nebo pěti let. Na rozdíl od raných pokusů o takovou technologii by prý mělo jít o malá, lehká a pohodlná zařízení.
„Půjde o velmi nenápadné přístroje malých rozměrů,“ řekl Vara britskému Computerworldu během Evropské konference pro vědu a inovace. „Představte si, že byste na sobě měli něco, co by vám řeklo jméno jiné osoby ještě předtím, než si s ní podáte ruku. Já bych něco takového chtěl, protože by mi to pomohlo,“ řekl Vara.
Vara měl prý již možnost zhlédnout několik různých konceptů nositelných počítačů o velikosti lidské dlaně propojených tlustým kabelem s paměťovým zařízením. Šlo podle něj o funkční koncepty, které by však kvůli jejich směšnosti nikdo nosit nechtěl.
Intel v současné době pracuje na vývoji vlastních mikroprocesorů pro tento nový typ zařízení. Mělo by jít o počítačové čipy menší než nízkoenergetické Atomy, které pohánějí tablety nebo mobilní telefony. Velikost procesorů by podle Vary mohla být poloviční či dokonce až čtvrtinová oproti Atomům. „V případě Atomů hovoříme o jednom až třech wattech. U těchto procesorů by šlo řádově o miliwatty,“ tvrdí Vara.
Při vývoji takto malých a energeticky nenáročných procesorů se bude Intel muset pravděpodobně obejít bez instrukčních sad, které se v mikroprocesorech běžně používají. Teoreticky by pak v procesorech mohla být zabudována i grafika. Podle Vary je celý vývoj teprve na začátku, takže se uvažuje o tom, co by v čipu mělo být a bez čeho se naopak obejde. Velkou výzvou pro Intel bude paměť a spotřeba energie. Moduly v přenosných zařízeních totiž nemají dost paměti na to, aby zaznamenaly, co jste celý den dělali. To znamená, že zařízení bude potřebovat vysokokapacitní baterii, která ho udrží v nepřetržitém provozu. Bude potřebovat i datové úložiště umístěné odděleně, například v kapse.
O průlom ve vývoji nositelných počítačů se loni v létě postaral Google, který na veřejnost udělal dojem se svými brýlemi Google Glass s operačním systémem Android, pamětí, fotoaparátem, modulem GPS a displejem. Budoucnost, ve které budou počítače na tělo běžnou záležitostí, proto zřejmě nemusí být tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Mohlo by jít o dobrou příležitost pro Intel, který potřebuje zlepšit svůj hospodářský výsledek v době stagnující ekonomiky a všudypřítomných tabletů.
Intel vidí budoucnost v počítačích na tělo
Společnost pracuje na procesorech, které by svými vlastnostmi lépe vyhovovaly náročným požadavkům nositelných počítačů.
autor Filip Brůcha | Technologie |
Související články
Cisco představilo technologie pro inteligentní síť medianet
Intel dokončil vývoj 32nm technologie pro výrobu procesorů
Intel vyvinul nové zařízení pro přístup k internetu přes televizi
Intel: Většina žen preferuje internet před sexem a televizí!
45nm procesory Phenom II od AMD míří na trh
Technologie
Android umožní naplánovat odeslání SMS
Word nabídne funkci prediktivního zadávání textu
WhatsApp – Nové podmínky užití, nebo nic
Špionážní technika může pomoci s problémovým sousedem
Nvidia omezí těžební schopnosti nových grafických karet

Komentáře